Seriál polských úniků pokračuje: Sikorski označil Camerona za neschopného

Varšava – Nejnovější část zveřejněných odposlechů přinesla polskému ministru zahraničí Radoslawu Sikorskému další komplikace. Tentokrát se veřejnost dozvěděla způsob, jakým se obul do britského premiéra Davida Camerona. Označil ho za bezohledného či neschopného s ohledem na imigrační politiku. Vyplývá to z informací polského týdeníku Wprost, který publikoval přepis výňatků z loňské konverzace Sikorského s tehdejším ministrem financí Jackem Rostowským.

Sikorskému vadí Cameronova politika vůči Evropské unii, kterou v rozhovoru s Rostowským označil za „buď bezohlednou, nebo nekompetentní“. Cameron se netají záměrem prosadit změnu unijních pravidel, která by znemožnila zneužívat liberální přístup k uplatňování práva volného pohybu osob. Tato Cameronova snaha je podle Sikorského „buď bezohledná, nebo je projevem, nikoli prvním, jeho neschopnosti orientovat se v evropských záležitostech“. Cameronova mluvčí v reakci na tento výrok agentuře Reuters řekla, že premiér se snaží hájit na evropské půdě britské zájmy. 

„Podpora EU je ve Spojeném království křehká, deziluze britských voličů je reálná. Je třeba reformovat EU tak, aby se více soustředila na problémy, které lidi zajímají,“ uvedla mluvčí. Zprávu polského týdeníku o Sikorského výrocích prý nečetla. 

Polský ministr zahraničí v odposlechnutém hovoru zvlášť tvrdě kritizoval postoj Londýna k fiskálnímu paktu EU, který reguluje rozpočtovou politiku a stanoví pravidla rozpočtové kázně. Británie se brání snahám Bruselu vnutit jí vnější kontrolu nad svým sektorem finančních služeb. „Pamatuješ, on fiskální pakt pos***,“ řekl Sikorski Rostowskému na adresu Camerona. „Prostě to pos***, tak to je. Protože ho to nezajímá, nic neví, věří celé té stupidní propagandě a přiblble se snaží celý systém zmanipulovat,“ prohlásil ministr.

Podle Sikorského Cameron ustupuje britským euroskeptikům, což se mu nevyplácí. „Udělal jim prostor a oni ho využívají, aby ho potopili,“ řekl podle týdeníku Wprost. Mluvčí polského ministerstva zahraničí odmítl výroky svého šéfa komentovat. Sám Sikorski tvrdí, že za tajně pořízenými nahrávkami, na nichž hovoří on a další vysoce postavení činitelé, stojí organizovaný zločin.

Britský premiér David Cameron
Zdroj: ČTK/AP

Jeho český kolega Lubomír Zaorálek se k aféře nechtěl vyjadřovat. „Radka Sikorského chápu jako svého přítele a nebudu komentovat něco, o čem neznám detaily. Domnívám se, že Polsko a jeho reprezentace byly pro Českou republiku velmi dobrým partnerem. Velice si toho vážím a přál bych si, aby se ty věci vyjasnily. Spíš bych se obával toho, kdyby bylo Polsko znejistěno kvůli něčemu, co mi teď připadá, že by nemělo být zásadní pro posuzování kompetence té vlády,“ řekl.
  
Aféra s odposlechy vypukla předminulý víkend, když Wprost zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Rostowského. Ten byl pak na podzim skutečně z funkce uvolněn.
  
Nyní Wprost zveřejnil další tajně pořízený záznam rozhovoru mezi bývalým ministrem dopravy Slawomirem Nowakem, členem představenstva plynárenského koncernu PGNiG Andrzejem Parafianowiczem a bývalým velitelem speciální jednotky Grom Dariuszem Zawadkou. Vyplývá z něj, že Tuskova PO zaplatila volební dluhy odstoupivšího prezidentského kandidáta z roku 2005 Zbigniewa Preligy výměnou za to, že tento vlivný politik podpořil ve volební kampani Tuska. Šéfem Tuskova volebního štábu byl tehdy Nowak.

Bronislaw Komorowski
Zdroj: ČTK/PAP
Autor: Rafal Guz

Prezident Bronislaw Komorowski v pondělí označil aféru za hrozbu pro stabilitu země. Opozice dává v parlamentu dohromady podporu pro hlasování o pádu vlády. Šéf koaliční Polské lidové strany (PSL) oznámil, že strana bude usilovat o vypsání nových voleb, pokud se vládě nepodaří skandál uspokojivě objasnit do konce letních prázdnin.
  
Policie mezitím intenzivně pátrá po tom, kdo v pozadí celé aféry stojí. Polská prokuratura dnes zatkla další dva podezřelé a další dvě osoby vyslechla. Jedním z těch, kdo byl na policii vyslechnut jako svědek, je šéfredaktor Wprostu Sylwester Latkowski. Ten posléze médiím řekl, že vyšetřovatelům předal všechny nahrávky, jež měl k dispozici, ale jméno svého zdroje sdělit nemusel.