Propuštěná Súdánka opět krátce zadržena, chtěla s dětmi do USA

Chartúm - Súdánské úřady opět zadržely ženu, kterou v pondělí z nařízení soudu pustily na svobodu po zrušení rozsudku smrti za konverzi ke křesťanství. Sedmadvacetiletá Meriam Ishagová byla zadržena společně s manželem a dětmi na letišti v Chartúmu, odkud chtěla odletět do zahraničí. Jak ale následně oznámily USA, šlo jen o zadržení dočasné, žena je již v bezpečí a Američané se jí snaží dostat ze země.

Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí je súdánské úřady informovaly, že byla žena společně se svou rodinou zadržena na několik hodin jen kvůli určitým problémům s cestovními doklady. Údajně nešlo o žádné další vzetí do vazby. „Súdánská vláda nás ujistila, že jsou v bezpečí,“ dodala mluvčí, aniž by ale upřesnila, kde se rodina nachází.

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle něhož měla být žena popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože Súdánka byla v době vynesení rozsudku těhotná. Manžel Meriam má americké občanství, proto chtěla celá rodina emigrovat právě do Spojených států.

Meriam se narodila muslimskému otci, který ale s rodinou údajně nežil. Matka ji prý vychovala jako ortodoxní křesťanku. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února s ní bylo v cele i její první dítě - dvouletý syn.

Meriam Ibrahim Ishagová s manželem
Zdroj: Youtube/NewsCast

Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Při návštěvě súdánského ministra zahraničí v Praze trest za nepřijatelný označila i řada českých politiků. Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo více než půl milionu lidí.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.