Třináctiletý syrský uprchlík je o krůček blíže velkému snu

Bejrút - Syrský konflikt si už vyžádal přes 130 tisíc obětí a ze země už uprchlo skoro dva a půl milionu Syřanů. Přes milion jich odešlo do Libanonu. Minimálně třetina z nich jsou děti a zajistit pro všechny z nich školní docházku je velmi obtížné. Své by o tom mohl vyprávět třináctiletý Baha. Než před rokem s rodinou uprchl ze Sýrie do Libanonu, byl ve škole premiant. Válka ale jeho rodinu připravila o práci i domov.

„Všechno, co jsem zažil, mě přinutilo rychle dospět. Když nás letadla začala bombardovat, měl jsem strach. Ale pak jsem si zvykl. Chodívali jsme ven a pozorovali padající rakety,“ říká Baha. V Libanonu nejdřív pomáhal staršímu bratrovi v místním supermarketu, odkud nosil jídlo lidem domů. Podle svých slov se rozhodl pracovat, protože se doma hrozně nudil. Když pracoval, nemusel myslet na rodnou vesnici.

V Libanonu je momentálně přes 350 tisíc dětí uprchlíků, které jsou ve školním věku.  Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se proto snaží zajistit místo pro 90 tisíc učitelů. Ti se snaží dětem učivo zjednodušit, zkouší i matematiku a vědní obory a všechno se snaží přeložit do arabštiny. Syrští studenti totiž neumějí francouzsky a v libanonských školách je učivo ve francouzštině.

Díky OSN našel své místo ve škole i Baha. V nové škole se během chvíle stal nejlepším ve třídě a během pár měsíců se naučil plynně francouzsky. Chce se stát jaderným fyzikem a dostat se do Guinnessovy knihy rekordů.

Třináctiletý syrský uprchlík Baha
Zdroj: ČT24