Španělská princezna v nesnázích, soud potvrdil obvinění

Madrid - Španělský soud obvinil sestru španělského krále Filipa Kristýnu. Dopustila se podle něj praní špinavých peněz a daňových podvodů. Skandál v královské rodině dlouho otřásá důvěrou Španělů v monarchii. Nový panovník proto už ve svém inauguračním projevu řekl, že se bude snažit o její obnovu.

Video Soud potvrdil obvinění španělské princezny
video

Soud potvrdil obvinění španělské princezny

Vyšetřovací soudce viní princeznu ze spoluodpovědnosti za údajnou trestnou činnost jejího manžela Iňakiho Urdangarina. Devětačtyřicetiletá Kristýna vlastnila spolu se svým mužem společnost Aizoon. Podle vyšetřovatelů se jednalo o fiktivní firmu, která vznikla za účelem vyvedení státních peněz z nadace vedené právě Urdangarinem. Zpronevěra se týkala částky ve výši několika milionů eur. Urgangarin veškerá obvinění odmítá.

Princezna tvrdí, že o machinacích svého manžela nic nevěděla. Také prokuratura se podle tisku proti obvinění princezny ohradila. Neexistují prý žádné přímé důkazy o zapojení členky královy rodiny do nelegálních obchodů jejího muže.

Skandál v králově rodině otřásl důvěrou Španělů v monarchii. Obnovení dobrého jména královské rodiny je přitom jedním z hlavních cílů nového panovníka. Juan Carlos I. nedávno abdikoval ve prospěch svého syna Filipa. Ve Španělsku sílí hlasy volající po úplném zrušení monarchie a zřízení republiky. Podle průzkumů ale zároveň mnoho Španělů vidí naději právě v novém panovníkovi.

Jesús María Silva, právník princezny

„Až se vody trochu uklidní, jsem přesvědčený o tom, že si většina Španělů z odstupu uvědomí, že infantka byla a je nevinná.“


Španělská princezna Cristina míří k soudu
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Manu Fernandez

Případ Urdangarina a princezny Kristýny zkoumají španělské vyšetřovací orgány už čtyři roky. Vůbec poprvé od obnovení monarchie ve Španělsku v roce 1975 je člen královské rodiny vyšetřován v souvislosti s trestnou činností. Princezna se kvůli tomu už delší dobu neúčastní jakýchkoli oficialit. Minulý týden chyběla i na korunovaci svého bratra.
  
Proti rozhodnutí soudce v Palmě de Mallorca se lze odvolat. O tom, jak bude soudní procedura dál pokračovat, se podle agentury AP rozhodne nejdříve v září. Pokud soud princeznino obvinění potvrdí, může jí hrozit až 11 let vězení.