Súdánka zůstává ve vazbě, zfalšovala prý pas

Chartúm – Súdánka Meriam Ishagová čelí dalšímu obvinění. Súdánské úřady ji viní ze zfalšování cestovního pasu. Zadržely ji den po jejím propuštění z vězení. Žena byla původně odsouzená k trestu smrti za to, že přešla ke křesťanství. Po propuštění chtěla s rodinou odletět do Spojených států. Američané se ji teď snaží ze Súdánu dostat. Za padělání dokladů hrozí v Súdánu až pět let vězení.

Ishagová je podle svého právníka Elsherifa Aliho stále zadržována ve vyšetřovací vazbě na policejní stanici v Chartúmu. Manžel s dětmi prý našli útočiště na jihosúdánské ambasádě. Žena u sebe měla mít provizorní cestovní dokumenty. Ty jí v den propuštění z cely smrti vystavilo velvyslanectví Jižního Súdánu. Velvyslanectví tvrdí, že je pas v pořádku. Ishagová na ně prý jako manželka jihosúdánského občana měla plné právo. Daniel Wani má kromě jihosúdánského také americké občanství. Podle BBC se chystali společně emigrovat do USA. 

Mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Abdulláh Alzareg ale uvedl, že Ishagová je Súdánka. Proto by neměla používat jiný než súdánský cestovní pas.

Alzaregovo prohlášení:

„Přijela na letiště v pancéřovaném voze amerického velvyslanectví s ochrankou. Je to dost podezřelé přijet v zahraničním autě. Všichni ví, že je Súdánka. Představte si britského občana, který chce někam vycestovat s provizorními doklady vydanými Kostarikou. Je to porušení imigračního zákona kdekoli na světě.“


Úřady prý ženu při propuštění vyzvou, aby si požádala o cestovní pas a výjezdní vízum u súdánských úřadů. 

Meriam se narodila muslimskému otci, který ale s rodinou nežil. Podle práva šaría se ovšem má otcovou vírou řídit. Matka ji ale vychovala jako křesťanku. A za křesťana se žena také provdala. Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost vrátit se k islámu, což ale odmítla. 

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle něhož měla být Ishagová popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože žena byla v době vynesení rozsudku těhotná. Západní státy a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali.