Polská vláda nepadla: Navzdory odposlechové aféře má důvěru Sejmu

Varšava - Polský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiéra Donalda Tuska. Ten o hlasování požádal kvůli aféře s odposlechy nejvyšších státních představitelů, které zveřejnil časopis Wprost. Ze 440 přítomných poslanců Sejmu jich Tuskův kabinet podpořilo 237.

Skandál vypukl před více než týdnem, když Wprost zveřejnil přepisy tajně pořízených nahrávek rozhovorů s kompromitujícími vyjádřeními současných i bývalých členů vlády a jiných vysokých činitelů. V zemi vypukla politická krize, která podle prezidenta Bronislawa Komorowského ohrožuje stabilitu země. Opozice kvůli skandálu žádá demisi vlády, policie mezitím pátrá po tom, kdo v pozadí aféry stojí.

Vyslovení důvěry vládě se očekávalo, neboť Polská lidová strana (PSL), která je menším koaličním partnerem Tuskovy Občanské platformy (PO), již předem avizovala podporu. Pro vyslovení důvěry zvedlo ruku 237 poslanců (stačilo jich 231), proti hlasovalo 203 zákonodárců. PO má ve 460členném Sejmu 203 křesel a PSL 32 poslanců. Dnešního hlasování se zúčastnilo 440 zákonodárců.


Premiér Tusk se dnes omluvil všem Polákům za slova svých ministrů, která na nahrávkách pronášeli a která obsahovala i vulgarismy. Žádost o hlasování o důvěře zdůvodnil tím, že aféra trvá už zhruba dva týdny a pro jeho vládu je zničující. Zároveň se podle něj jedná o organizované spiknutí proti jeho kabinetu, jemuž nehodlá ustupovat. Ministerský předseda zároveň před hlasováním v Sejmu prohlásil, že bez obnovené důvěry nebude schopen efektivně zastupovat Polsko v Evropské unii, která na závěr týdne svolala summit o klíčových strukturálních a personálních otázkách.

Polský premiér Donald Tusk během vystoupení v Sejmu
Zdroj: ČT24

Tusk dále naznačil, že kauza odposlechů mohla být vyvolána zájmy ze zahraničí. Žádnou konkrétní zemi nejmenoval, dodal jen, že vyšetřovatelé se zaměřili na vybrané osoby obchodující s ruským uhlím a plynem. Nepřímo tak naznačil, že by ve hře mohly být ruské tajné služby. Pořízení nahrávek označil za zločin, neboť vznikly bez souhlasu dotčených lidí. Dodal, že odposlechy mohly trvat nejméně 18 měsíců a že do nich byly zapleteny „desítky a možná i stovky osob“.

Tím, že vyvolal hlasování o důvěře vládě, zaskočil Tusk polskou opozici, která na ně nebyla připravená a potřebovala získat více času, konstatoval varšavský zpravodaj ČT Josef Pazderka. Aféra s odposlechy tím sice neskončila, ale svým krokem vyrazil ministerský předseda opozici z rukou řadu trumfů.

Opozice nadále žádá demisi vlády

Hlavní opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) trvá na odstoupení vlády. „Polsko čelí těžké zkoušce. Je to doba, kdy zlo je nutné nazvat zlem, kdy je třeba poukázat na ty, kteří poškozují Polskou republiku. Je načase, aby vláda Donalda Tuska odešla,“ prohlásil poslanec PiS Krzysztof Szczerski. Šéf Svazu demokratické levice (SLD) Leszek Miller prohlásil, že jeho strana nedovolí, aby byla skandální fakta zametena pod koberec. Dodal, že z nahrávek „čiší odpudivý jazyk, namyšlenost a arogance“. Podle Millera obrázek politických elit nezmizí tím, když Tusk vymění několik ministrů.

Skandál s odposlechy odstartoval časopis Wprost
Zdroj: ČT24

Na tajně pořízených nahrávkách guvernér polské centrální banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi slibuje pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Ten byl pak na podzim skutečně z funkce uvolněn. Další přepis loňské nahrávky přináší debatu ministra zahraničí Radka Sikorského s Rostowským, v níž se Sikorski kriticky vyjadřuje k polsko-americkým vztahům i k politice britského premiéra Davida Camerona. V dalším přepisu bývalý ministr dopravy Slawomir Nowak svým spolubesedníkům říká, že Občanská platforma před devíti lety koupila pro svého šéfa Tuska volební podporu vlivného politika.