Francie nařídila vydat podezřelého ze střelby v židovském muzeu

Paříž – Francouzský odvolací soud nařídil vydat do Belgie Mehdiho Nemmouche, podezřelého z květnové střelby v židovském muzeu v Bruselu. Francouz alžírského původu do Belgie nechce, protože se obává, že ho pak vydají do Izraele, odkud pochází dvě ze čtyř obětí jeho útoku. Nemmoucheův advokát oznámil, že se proti dnešnímu verdiktu odvolá. Islámský radikál bojoval loni v Sýrii. Policie ho dopadla pár dní po útoku na jihu Francie.

Verdikt odvolacího soudu ve Versailles se očekával. Soud vyhověl žádosti belgických úřadů, pro vydání byl i francouzský žalobce. Jediný, kdo byl proti vydání, byl sám Mehdi Nemmouche. V Belgii mu hrozí až doživotí. Soud dnešní rozhodnutí zdůvodnil jako vykonání evropského zatykače, který byl na Nemmouche vydán jakožto na osobu podezřelou z „vraždy s teroristickým kontextem“. Nemmouche má v úmyslu podat odvolání, oznámil jeho právník Apolin Pepiezep. Podle něj by případ mohl být projednán ve Francii, protože Nemmouche je francouzský občan a ve Francii byl zatčen. 

Při útoku 24. května přišli v bruselském muzeu o život izraelští manželé, kteří přijeli do Bruselu jako turisté, a Francouzka, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice. Čtvrtou obětí osamoceného střelce, jenž si oběti vybíral náhodně, se stal čtyřiadvacetiletý Belgičan, který byl v muzeu také zaměstnaný. Útok vyvolal pobouření v Belgii i v zahraničí.

Devětadvacetiletý Nemmouche má za sebou pestrou kriminální minulost. Kvůli loupežnému přepadení strávil již několik let vězení. Po propuštění odjel do Sýrie, kde se po boku muslimských radikálů účastnil bojů.

Nemmouche byl zatčen šest dní po útoku v Marseille na jihu Francie, kam přijel autobusem z Bruselu. Při zatčení měl prý u sebe útočnou pušku Kalašnikov a revolver s municí stejného typu, jaký byl použit při útoku v Bruselu. Případ posílil obavy evropských vlád z velkého počtu evropských radikálů, kteří se zapojili do bojů v Sýrii. Po návratu by totiž prý mohli páchat teroristické útoky.