Súdánka, kterou zadrželi před cestou do USA, je opět volná

Chartúm – Súdánka, kterou včera zadrželi na letišti před odletem do Spojených států, je opět na svobodě, nesmí ale opustit Súdán. Policie ji propustila poté, co její osvobození na súdánské vládě požadovalo několik zahraničních diplomatů. Žena prý chtěla odcestovat s falešnými doklady. U sebe ale měla provizorní cestovní dokumenty vystavené velvyslanectvím Jižního Súdánu. Meriam Ishagová je známá tím, že jí soud zrušil trest smrti za konverzi ke křesťanství.

Žena chtěla s dětmi a manželem, který má také americké občanství, odjet do Spojených států. Policie ji následně zatkla a obvinila ze zfalšování cestovního pasu. Mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Abdulláh Alzareg včera uvedl, že Ishagová je Súdánka. Proto by neměla používat jiný než súdánský cestovní pas.

Po propuštění se celá rodina dostavila na americkou ambasádu. „Jednáme se súdánským ministerstvem zahraničí, abychom zajistili, že ona i její rodina budou moci odcestovat tak rychle, jak to jen bude možné,“ uvedla mluvčí americké strany Marie Harfová.

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle kterého měla být Ishagová popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože žena byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o svoje čerstvě narozené dítě. To se také později ve vězení narodilo.

Meriam s manželem a pomocníky
Zdroj: ISIFA

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má nicméně otcovou vírou řídit. Matka ji ale vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala. Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry.

Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost vrátit se k islámu, což ale odmítla. Západní státy a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.