Syntetické drogy vzkvétají, nic na tom nezměnil ani den boje proti drogám

Bangkok – V zemích proslulých výrobou drog i těch, kde je obchod s drogami velký problém, shořely omamné látky za stovky milionů dolarů. Veřejnou likvidaci připravili například v Thajsku, Pákistánu nebo Barmě v Mezinárodní den boje proti drogám. Zatímco však hořely látky založené například na opiu, vznikaly – nikoli však tolik na očích – tuny jiných drog, tzv. syntetických, mezi které patří např. amfetaminy včetně pervitinu rozšířeného v Česku. Právě syntetickým drogám totiž současnost přeje podle statistik OSN nejvíce, zatímco kokain nebo i marihuanu požívají lidé méně.

Celková míra konzumace drog ve světě se příliš nemění. Úřady ale v posledních letech zaznamenaly výrazný nárůst množství zadržených amfetaminů a varen, v nichž jsou tyto látky vyráběny. Největší rozmach zažívají takto vyráběné drogy v Severní Americe, kde policisté před dvěma lety zadrželi polovinu z celosvětových 144 tun. Amfetaminy v roce 2012 konzumovalo odhadem 34,4 milionu lidí, a byly tak druhým nejčastějším druhem užívaného omamného prostředku po konopí.

Proti užívání drog se postavily světové autority, generální tajemník OSN Pan Ki-mun poukázal na jejich ničivý vliv na společnost: „Ilegální drogy způsobují kriminální násilné činy a oslabují důležité státní instituce.“ Papež František se proti drogám jednoznačně vymezuje a všechny označuje za zlo. I omezené pokusy legalizovat měkké drogy jsou podle papeže nesprávné. „Nejsou jen diskutabilní z legislativního hlediska, ale nepřinášejí ani kýžený efekt,“ domnívá se papež.

V zemích, kde množství drog vzniká, během Mezinárodního dne boje proti drogám připravili jejich demontrativní pálení. V Barmě, kde podle OSN vzkvétá pěstování opia, shořely při veřejné slavnosti zabavené látky za deset milionů amerických dolarů, v Thajsku potom zničili drogy v hodnotě 200 milionů dolarů. Mezinárodní společenství ale nepřikládá akcím velký význam. „Množství drog, které sem přivezli, je docela malé v porovnání s tím, kolik by bylo potřeba. Je to problém, který potřebuje čas a peníze,“ poukázal v Barmě Jason Eligh z Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

Mezinárodně je kontrolováno a zakázáno 234 drog. Dohromady v roce 2012 vyzkoušelo odhadem 243 milionů lidí alespoň jednou ilegální drogu. V porovnání s předchozím rokem to ale nepředstavuje významnou změnu. V souvislosti s užíváním drog v roce 2012 zemřelo kolem 183 tisíc lidí, zatímco v roce 2011 to bylo 211 tisíc lidí.