Rakouský ústavní soud zakázal uchovávání telefonní komunikace

Vídeň – Telekomunikační společnosti v Rakousku nesmějí nadále uchovávat data z elektronické komunikace. Rozhodl tak vídeňský ústavní soud, který se zabýval částí telekomunikačního zákona. Zároveň rozhodl, že s okamžitou platností nesmí být takto získaná data používána. Na soud se obrátily občanská iniciativa ochránců osobních údajů, která v petici nasbírala přes 11 tisíc podpisů, i korutanská zemská vláda.

Telekomunikační zákon z roku 2012, který nařižoval uchovávání dat z elektronické komunikace, byl podle předsedy rakouského ústavního soudu Gerharta Holzingera v rozporu s právem na ochranu údajů i Evropskou úmluvou o lidských právech. Soud proto paragrafy a ustanovení telekomunikačního zákona, které se shromažďování dat týkaly, zrušil. Rakouská vláda nyní musí znění příslušného zákona „opravit“.

Podle ústavního soudu nebyla míra shromažďování údajů „přiměřená“ a „představuje vážný zásah do základních práv“. Zákon na jedné straně umožnil sledovat příliš mnoho osob – tj. všechny obyvatele Rakouska – bez jakéhokoli podezření, k datům navíc měl přístup široký okruh lidí.

Ačkoli ústavní soud poukazoval na rozpor čerstvě zrušeného zákona s Evropskou úmluvou o lidských právech, kvůli evropskému tlaku sporná norma vůbec vznikla. EU vydala po londýnských teroristických útocích z roku 2005 směrnici, která všechny členské státy zavázala k uchovávání dat z telefonní komunikace svých občanů. S Rakouskem se Brusel o zavedení zákona, který považuje za prostředek prevence před terorismem, několik let přel.