Povstalci pustili další pozorovatele, příměří se moc nedodržuje

Kyjev – Proruští separatisté propustili další čtyři pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Klid zbraní se ale na východě Ukrajiny moc nedodržuje. Z útoků se obviňují armáda a povstalci navzájem. Incidenty jsou hlášeny z Kramatorsku i Slavjansku, kde zemřel nejméně jeden voják. Ruská pohraniční služba oznámila, že na ruské území dopadly tři granáty vypálené z Ukrajiny. Luhanští povstalci zase uvedli, že se vládní síly neúspěšně pokusily dobýt přechod Červonopartyzansk. Prezident Petro Porošenko včera rozhodl, že prodlouží příměří o tři dny. Pokračovat budou i rozhovory zástupců vlády a povstalců.

Noční jednání hlavy státu a generality přineslo dalších 72 hodin naděje. „Prezident Ukrajiny se sešel s představiteli silových ministerstev a na základě rozhodnutí Rady národní bezpečnosti prodloužil příměří do pondělí 30. června do 22 hodin,“ uvedla kancelář prezidenta. 

Mír ale rozhodně není stoprocentní. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk podle agentury Ukrinform sdělil, že separatisté v noci pět ostřelovali z minometů pozice vládních sil na letišti v Kramatorsku. Kromě toho se terčem minometné a granátometné palby staly v Doněcké oblasti i dva opěrné body armády. 

Jiří Just, spolupracovník ČT

„Boje na Ukrajině pokračují. V noci byly třikrát ostřelovány pozice ukrajinské armády, dokonce i v Kramatorsku, kde sídlí jeden z armádních štábů. Podle ruských agentur právě teď dochází k bojům i ve Slavjansku, který je plně obklíčen ukrajinskou armádou. O nějakém příměří se tedy nedá hovořit. Situace vypadá jako minulý týden, kdy také formálně platil klid zbraní, ale bohužel docházelo k přestřelkám. V pátek to vyvrcholilo tankovým útokem ze strany povstalců.“


Jeden z vůdců doněckých povstalců Miroslav Ruděnko, citovaný agenturou Interfax, potvrdil, že pokračují bojové operace v Kramatorsku. Zároveň obvinil ukrajinskou armádu, že zastavila palbu u města Krasnyj Lyman a řeky Severní Doněc jen proto, aby mohla převést své jednotky na druhý břeh. Ruděnko citoval hlavního velitele doněckých vzbouřenců Igora Strelkova, že palba nebude zastavena, „dokud ukrajinské ozbrojené síly nestáhnou své jednotky na deset kilometrů od místa dislokace a nezastaví přesuny své techniky“.  

Mluvčí ruských pohraničníků Vasilij Malajev mezitím podle agentury ITAR-TASS sdělil, že jeden z projektilů poškodil ruský hraniční přechod Gukovo v Rostovské oblasti, který sousedí s přechodem Červonopartyzansk na ukrajinské straně. Další dva granáty dopadly v přilehlých obydlených oblastech. Tisková služba luhanských povstalců Interfaxu oznámila, že se ukrajinská Národní garda ráno pokusila znovu ovládnout Červonopartyzansk. Její útok se ale prý podařilo bez ztrát odrazit.

Připravuje se výměna rukojmích

Agentura RIA Novosti pak napsala, že se vzbouřencům vzdala bez jediného výstřelu další jednotka ukrajinské armády umístěná v Doněcku. První „vicepremiér“ samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin Interfaxu řekl, že doněcké vedení začalo s přípravami na výměnu zajatců „ve formátu všichni za všechny“. „Z naší strany jsme už připravili seznamy lidí, kteří se nacházejí v zajetí ukrajinských sil. Seznamy ukrajinské strany jsme ale zatím neviděli,“ prohlásil.

Na svobodu se dostali i poslední zadržovaní pozorovatelé OBSE. To je jeden z kroků, ke kterým vyzval summit EU. Pozorovatelé byli zadrženi 29. května. Čtveřici tvoří tři muži a jedna žena. Podle OBSE jde o státní příslušníky Německa, Ruska, Nizozemska a Španělska, jejich zdravotní stav je údajně dobrý. Již v noci na pátek byla propuštěna jiná čtyřčlenná skupina pozorovatelů OBSE, kterou tvořili Švýcar, Dán, Estonec a Turek a kterou povstalci zadrželi 26. května.

Šéf Evropské rady Herman Van Rompuy

„Bohužel příměří zatím nevedlo k ukončení nepřátelství na východě Ukrajiny. Očekáváme konkrétní činy. Návrat ukrajinských úřadů na tři hraniční přechody, propuštění rukojmích a hlavně začátek rozhovorů o mírovém plánu.“


Další pokrok se očekává během víkendu. Porošenko by měl po telefonu mluvit s německou kancléřkou i prezidenty Ruska a Francie. Právě od Putina očekává Ukrajina a Evropa, jaké přijme konkrétní kroky k uklidnění situace. Porošenko chce, aby Rusko omezilo pronikání ozbrojených skupin na ukrajinské území.