Americký turista chtěl v KLDR azyl, další zapomněl bibli. Oba čeká soud

Pchjongjang – Před severokorejským soudem stanou dva američtí turisté obvinění z nepřátelských činů vůči státu. Jeden z nich se po příjezdu na letišti dožadoval azylu, druhého podle severokorejské úřady zadržely zřejmě proto, že zapomněl v hotelovém pokoji bibli.

O připravovaném soudu s dvojicí amerických turistů informovala severokorejská státní agentura KCNA. Vyšetřování Matthewa Millera a Jeffreyho Edwarda Fowleho dospělo podle agentury k závěru, že se potvrdilo podezření z páchání nepřátelských činů proti Korejské lidově demokratické republice.

Oba muže zadržely severokorejské orgány v dubnu. Čtyřiadvacetiletý Miller přiletěl do KLDR 10. dubna. KCNA uvedla, že na letišti roztrhal turistické vízum a křičel, že chce požádat o azyl. Informace o žádosti o azyl v KLDR se objevila také na Twitteru. Fowle přicestoval 29. dubna, zadržen byl v červnu, když měl odletět. Vyšetřování se týkalo údajných činů, které byly v rozporu s turistickým vízem.

Diplomatické zdroje a japonská agentura Kyodo uvedly, že byl 56letý Ohian Fowle zadržen, protože nechal v hotelovém pokoji bibli. Ohijský deník Dayton Daily News upozornil, že se Fowle zajímá o bývalý východní blok a v minulosti navštívil například Sarajevo. Severní Korea ho potom lákala díky své pověsti poslední země, ve které tento svět přežívá.

O soudu s americkými turisty informovala Severní Korea v době, kdy se v regionu chystají společné jihokorejsko-americké vojenské manévry, a kdy Jižní Koreu navštívil čínský prezident Si Ťin-pching. Čína je přitom dlouhodobě považována za největšího severokorejského spojence. Pchjongjang se snaží zabránit konání manévrů, nabídla, že pokud neproběhnou, zruší své vlastní cvičení plánované na pátek.

V květnu vydalo americké ministerstvo zahraničí varování, že turistům ze Spojených států hrozí v Severní Koreji „bezdůvodné zatčení a zadržení“, i když mají platné vízum. Již v minulosti totiž úřady v KLDR zadržely několik Američanů. Loni se to přihodilo šestaosmdesátiletému veteránovi korejské války Merrillu Newmanovi, který čelil obvinění z válečných zločinů a nakonec byl vyhoštěn. V severokorejském pracovním táboře potom skončil americký misionář Kenneth Bae zadržený v listopadu 2012. Soud hrozí také australskému misionáři Johnu Shortovi zadrženému letos v únoru.