Pistorius byl v době vraždy psychicky v pořádku

Pretoria – V jihoafrické Pretorii pokračuje soud s paralympionikem Oskarem Pistoriusem. Žaloba ho viní z vraždy jeho přítelkyně, modelky Reevy Steenkampové. Lékaři před dalším stáním zveřejnili posudek, podle něhož byl Pistorius v době činu psychicky v pořádku. Obhajoba přitom tvrdí, že krátce před incidentem prodělal záchvat úzkosti.

Proces se dnes znovu rozběhl po měsíčním odročení, během něhož musel Pistorius podstoupit sérii psychiatrických testů. Komise složená z jednoho psychologa a tří psychiatrů zkoumala, jestli atlet trpí úzkostnou poruchou, jak tvrdí obhajoba, a zda byl v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.  

Podle zprávy expertů byl Pistorius schopný uvědomit si nezákonnost svého jednání. „Pan Pistorius netrpěl žádnou psychickou nemocí nebo poruchou, která by ho zbavovala trestní odpovědnosti za činy, z nichž je obviněn,“ uvedl státní zástupce Gerrie Nel.  

Gerrie Nel
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Themba Hadebe

Sedmadvacetiletý sprinter s podkolení amputací obou nohou nepopírá, že Steenkampovou zastřelil přes zavřené dveře v koupelně svého domu. U soudu se ale hájí tím, že si ji během valentýnské noci spletl se zlodějem.

Podle obhajoby k jeho chování přispěla právě i úzkostná porucha. Obžaloba naopak tvrdí, že šlo o promyšlenou vraždu, za niž mu hrozí 25 let vězení až doživotí. Pokud by byl odsouzen za zabití, mohl by dostat trest odnětí svobody až na 15 let. 

Ostře sledovaný případ se před soudem projednává už od 3. března a podle původních plánů měl proces trvat do 20. března. Obhajoba by měla dokončit výslechy svých svědků během několika dnů, verdikt pak vynese soudkyně Thokozile Masipaová.