„Crackový“ starosta Toronta se vrací na scénu, vtipy se množí

Toronto - Starosta Toronta Rob Ford byl doslova považován za politickou mrtvolu. Ukázalo se, že bral drogy, moc pil a také měl sexuální narážky. Nyní se vrací na scénu. Do úřadu se vrátil po pobytu v protidrogové léčebně. S užíváním crackového kokainu prý končí. Vtípků na jeho adresu ale přibývá.

Američtí komici si vzali starostu Toronta na paškál. O sarkastickém videu, ve kterém Rob Ford utíká z léčebny, se psalo na předních stránkách novin. Ne všem na první pohled došlo, že je falešné. Jen o pár týdnů později odvezl Forda jeho bratr z léčebny doopravdy. A rovnou na torontskou radnici před dopředu vybranou skupinku novinářů. „Teď už vím, že mi zaměstnanci kliniky GreenStone zachránili život. Donutili mě postavit se mým démonům,“ prohlásil starosta.  

Počet skandálů rychle narůstal

K občasnému užívání drog se Ford poprvé přiznal loni v listopadu. Pak přišlo obvinění z řízení pod vlivem alkoholu a sexuálního obtěžování zaměstnanců. K léčbě ho ale nakonec donutily až další skandály. Nové fotografie s dýmkou cracku a audionahrávka, ve které Ford uráží svou politickou rivalku. „Chtěl jsem si to s ní rozdat, ale ona nechtěla,“ uvedl podle listu Toronto Sun.

„Výroky Roba Forda jsou nechutné, Ford nepředstavuje Toronto,“ reagovala kandidátka na starostku Karen Stintzová. I té se Rob Ford v emotivním proslovu omluvil. Svým voličům slíbil, že podobné narážky už od něj neuslyší. „Budu s touto nemocí bojovat po celý svůj život,“ řekl. Víc než starostových slov si ale novináři všímají jeho váhy. Ford podle svého bratra zhubl za poslední tři měsíce o osm konfekčních velikostí.  

Se svými vlastními videy už teď přicházejí i Fordovi konkurenti v nadcházejících komunálních volbách. Favoritka Olivia Chovová upozorňuje hlavně na jeho nepravdivá prohlášení ohledně úspor v torontském rozpočtu. Na Fordovy věrné ale zatím vliv nemají. Tři měsíce před hlasováním jdou jeho preference znovu vzhůru.