V Izraeli našli tělo palestinského chlapce, může jít o mstu za studenty

Jeruzalém – Izraelská policie našla v lese u Jeruzaléma tělo palestinského mladíka. Vyšetřuje i verzi, že byl unesen a zabit v odplatě za únos a zabití tří izraelských studentů. Izraelský server Ynet napsal, že tělo patřilo Arabovi, bylo ohořelé a neslo stopy násilí. Zpráva o smrti chlapce vyhnala do ulic města stovky Palestinců. Izraelská strana už vraždu mladého Palestince odsoudila.

Rodina sedmnáctiletého Chudajra prý už mladíka identifikovala. Izraelské úřady ale jeho totožnost ještě nepotvrdily. Příbuzní už z vraždy obvinili izraelské osadníky. V tom se k nim přidalo i palestinské vedení.

Podle izraelských médií byl po střetech rozzlobených Palestinců s policií jeden člověk převezen do nemocnice. Palestinci informovali o dvanácti zraněných. Údajně mezi nimi jsou i tři novináři.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás vyzval Izraelce, aby únos a vraždu odsoudili. „Žádám Benjamina Netanjahua, aby odsoudil únos a vraždu Muhammada abú Chudajra stejně, jako jsme my odsoudili zabití tří Izraelců,“ nechal se slyšet Abbás.

Video Události: Napětí mezi Izraelci a Palestinci se vyostřilo
video

Události: Napětí mezi Izraelci a Palestinci se vyostřilo

Někteří izraelští politici, například ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, tak již učinili. Později se k nim připojil právě Netanjahu, který vraždu nazval „odporným zločinem“. Místní úřady nabádal, aby čin urychleně vyšetřily, a oběma stranám, tedy Izraelcům i Palestincům, vzkázal, aby „nebrali zákon do vlastních rukou“.

Zabití palestinského mladíka už odsoudil také ministr zahraničí USA John Kerry. Vyzval však zároveň izraelské i palestinské politiky, aby zabránili dalšímu stupňování napětí.

Ke zločinu se vyjádřila též rodina jednoho ze zavražděných Izraelců. Jisahi Frenkel, strýc zabitého Naftaliho Frenkela, prohlásil, že pokud byl arabský mladík zabit z nacionalistických důvodů, je to ohavný čin. "Neexistuje rozdíl mezi (arabskou) krví a (židovskou) krví. Vražda je vražda. Neexistuje odpuštění či ospravedlnění žádné vraždy," dodal.

Důvodem mohla být i homosexualita

V úterý požadovaly stovky demonstrantů v Jeruzalémě tvrdou odplatu za smrt tří židovských studentů, kteří byli uneseni 12. června poblíž jedné z židovských osad a jejichž těla byla v pondělí nalezena na Západním břehu Jordánu (čtěte víc). Podle izraelské televize proto existuje podezření, že smrt chlapce, který pocházel z arabské části východního Jeruzaléma, je dílem radikálních Izraelců.

Jak vypověděl bratranec zmizelého, nebyl to první pokus o únos. „Začalo to v úterý. Pokusili se unést sedmiletého chlapce, který byl na ulici s matkou. Řídili černou Hondu Civic. Dnes ráno unesli mého bratrance kousek od jeho domu. Dvě auta z vesnice únosce stíhala, ale nedostihla je,“ řekl novinářům. „Dva muži s ním začali na ulici mluvit. Pak přijelo auto se třetím a oni ho do něj odtáhli. Kluk je malý a slabý. Nedokázal se ubránit,“ připojil se strýc zavražděného Saíd Abú Chudajr.

Palestinští svědci podle Reuters tvrdili, že viděli, jak dnes ráno mladíka kdosi nutil nastoupit do automobilu u supermarketu v Jeruzalémě. Izraelská policie ale vyšetřuje dvě možné verze. Vedle msty za smrt studentů pracuje taky s variantou, že byl chlapec údajně homosexuálně orientovaný, což je v palestinské společnosti vnímané velmi negativně.

Izraelští studenti byli pohřbeni v úterý. Obřadu se zúčastnili mimo jiné prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu (celá zpráva). Po vrazích Izrael dál intenzivně pátrá. Vojáci v reakci zdemolovali domy obývané údajnými únosci, kteří jsou členy hnutí Hamas. Stíhačky také podnikly nálety na objekty hnutí v Gaze.