Boje na Ukrajině si vyžádaly další mrtvé mezi vojáky i civilisty

Doněck – Na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje. Během nočního střetu s povstalci zahynuli podle místních úřadů tři vojáci a jeden pohraničník. Rebelové prý také protiletadlovou střelou zasáhli bombardér, pilot ale s poničeným strojem dokázal přistát. Bojuje se i u Doněcku a uvnitř města. Podle povstalců vojáci ostřelují Kramatorsk a Slavjansk se po intenzivních bojích ocitl bez dodávek elektřiny. Podle mluvčího bezpečnostní rady státu přišly ukrajinské ozbrojené síly od začátku vojenské akce na východě země o 200 vojáků, gardistů, policistů a spolupracovníků. Dalších 619 jich bylo zraněno.

Během nočního útoku proruských separatistů na hraniční post u města Novoazovsk zahynul podle ukrajinské pohraniční stráže jeden pohraničník a čtyři další utrpěli zranění. Tři z nich jsou ve vážném stavu v nemocnici. Agentura Unian s odvoláním na mluvčího bezpečnostní rady Andrije Lysenka uvedla, že rebelové během uplynulých 24 hodin napadli palbou vládní síly v 19 případech, tři vojáky zabili a deset zranili.

Podle listu Ukrajinska pravda ale Lysenko také uvedl, že armáda osvobodila tři obce - Zakotne, Brusivka a Staryj Karan. Zasadila také údery 120 objektům „teroristů“ a zcela prý zničila jeden jejich tábor. Ztráty na straně povstalců jdou prý do stovek. Tato tvrzení ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinská tajná služba SBU také ohlásila, že zatkla jednoho z koordinátorů povstalců, samozvaného starostu města Horlivka v Doněcké oblasti Volodymyra Kolosňuka, a to při pokusu o koupi těžkých kulometů.

Po ostřelování Kramatorsku údajně zemřeli čtyři cestující v mikrobusu

Podle povstalců vojáci zase ostřelují Kramatorsk. „Město bylo doslova zasypáno granáty,“ uvedlo tiskové středisko doněckých povstalců. Zemřeli údajně čtyři cestující v mikrobusu a dalších pět lidí bylo zraněno. Intenzivní boje probíhají i ve Slavjansku, kde byla zcela zničena rozvodná stanice a město se tak ocitlo bez dodávek elektrické energie. S výpadky elektrického proudu se potýká i Kramatorsk, bez dodávek je například centrální městská nemocnice.

Ukrajinské vládní síly obnovily bojové operace proti proruským povstalcům na východě země poté, co prezident Petro Porošenko v noci na úterý neprodloužil desetidenní příměří.

O ukrajinské krizi jednali v Berlíně ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Všichni se zatím shodli, že pro vyřešení situace bude potřeba obnovit příměří. Ukrajinský ministr ale upozornil, že klid zbraní nemůže být znovu zaveden, dokud ho rebelové nerespektují a porušují ho. Podle německého ministra se ale všechny strany dohodly na opatřeních, která by měla zemi dovést k míru.