ČR nebude mít po pěti letech místopředsedu Evropského parlamentu

Brusel - Po pěti letech nebude mít Česká republika místopředsedu Evropského parlamentu. Funkci v minulém období obsadila ČSSD i ODS. Letos ale žádná z českých stran o tento post neusilovala. Za mnohem důležitější považují mít europoslance v klíčových výborech nebo na stranických postech v rámci evropských stran.

„Post místopředsedy, pokud to není nějaký vysoký místopředseda, není tak úplně významný, je to procedurální záležitost. Pro nás je klíčové fungovat ve výborech, které ovlivňují legislativu, která má význam pro země, jako je ČR,“ řekl České televizi europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09), který je v parlamentu členem Evropské lidové strany.

Europoslanec Pavel Telička (ANO) zase považuje za důležitější politickou funkci v rámci evropských stran. Hnutí ANO je v Evropském parlametu součástí Aliance evropských liberálů a demokratů: „Než být předsedou nějakého výboru, který nepředstavuje z hlediska věcného prioritu pro ANO, anebo sice představuje, ale de facto máte předsednictví, které je nějakou institucionální funkcí, tak my jsme šli především za politickou funkcí, za kterou je politický vliv.“

O post místopředsedy neusilovala ani ČSSD. „Naše pozice v jednotlivých frakcích se bude muset odvíjet od našich zkušeností, znalostí, od našich schopností v parlamentu,“ podotkl europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který je v Alianci socialistů a demokratů.