Irácký premiér nabídl amnestii těm, kteří nezabíjeli

Bagdád – Irácký premiér Núrí Málikí nabídl amnestii místním kmenům, které se účastnily bojů proti vládě. Nesmí ale podle něj mít podíl na zabíjení. Nedávné vytvoření islámského státu označil Málikí za hrozbu pro celý region. Vyjádřil rovněž naději, že místní politici překonají rozpory a v zemi brzy vznikne nová vláda. Vládní jednotky se dnes kromě bojů se sunnity na severu střetly také s šíitskými radikály ve městě Karbalá. Podle agentury Reuters zemřelo až 45 lidí.

„Nabízím amnestii pro všechny kmeny a pro všechny lidi, kteří byli zapojeni do protistátní činnosti, ale navrátil se jim zdravý rozum. Nikoho nevyloučíme, jen ty, kteří zabíjeli a prolévali krev,“ citovaly Málikího světové agentury.

Severozápad Iráku v červnu postupně ovládli radikálové z hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě) a v neděli oznámili vytvoření stejnojmenného chalífátu. Zahrnuli do něj i území, které ovládají v sousední Sýrii (celá zpráva). Podle Málikího je vytvoření tohoto útvaru „hrozbou pro celý region“ a okolní státy by si to měly uvědomit.

„Ta organizace má asi pět až šest tisíc bojovníků, z nichž velká část přišla ze zemí mimo Blízký východ,“ přiblížil v rozhovoru pro ČT politolog Univerzity Palackého v Olomouci Michael Brtnický. „Já bych se velmi obával toho, že se může rozšířit do Jordánska, které se Sýrií a Irákem sousedí. Existují také náznaky, že se Islámský stát rozšířil do Gazy. Může tedy představovat bezpečnostní hrozbu i pro Izrael,“ dodal expert.

Irácký premiér se rovněž vyjádřil k úternímu prvnímu zasedání parlamentu od dubnových voleb. Jednání bylo jen velmi krátké a kvůli malému počtu poslanců si sněm nedokázal zvolit svého předsedu (čtěte víc). Málikí doufá, že brzy budou překonány veškeré rozpory a země získá nový kabinet. „Objevila se určitá slabost, ale když Bůh dá, na příštím zasedání vše překonáme a bude dosaženo shody,“ očekává předseda vlády. Další jednání iráckého parlamentu je naplánováno na úterý.

Brtnický hodnotí Málikího jako osobu, jejíž vliv na iráckou politiku slábne. Mohlo by ho prý zachránit jedině rychlé a přesvědčivé vítězství nad sunnitskými povstalci, ale vzhledem k událostem posledních dní a týdnů se zdá, že k ničemu takovému nedojde. „Málikího kariéra v tuto chvíli končí. On byl spojen s rekonstrukcí Iráku po roce 2003 a je naprosto očividné, že ta rekonstrukce se nezdařila. Irák už před sebou nemá perspektivu další jednotné existence. Například Kurdové na severu otevřeně mluví o vyhlášení nezávislosti,“ vysvětlil politolog.

Právě k možnosti vzniku samostatného kurdského státu se irácký ministerský předseda staví odmítavě. Nedovolí prý nikomu zneužít současné situace v zemi k jejímu rozdělení. Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání nicméně v rozhovoru pro BBC avizoval, že autonomní oblast se chystá za několik měsíců uspořádat referendum o své nezávislosti.