Súdánka promluvila o porodu v řetězech. Její dítě asi nebude chodit

Chartúm – Odsoudili ji za smilstvo a pak k smrti oběšením kvůli tomu, že odmítla přijmout islám. Sedmadvacetiletá Súdánka Meriam Ishagová už je sice na svobodě, následky si ale zřejmě ponese až do smrti – respektive její dcera. Ta se narodila ve vězení, kde ženu drželi v řetězech. Dítě kvůli tomu zřejmě nebude moct nikdy chodit. Ishagová to uvedla v rozhovoru pro CNN.

Pro lásku se musí trpět. Přesně tohle přísloví si Meriam Ishagová prožila na vlastní kůži. Poprvé zatkli Súdánku loni v srpnu. Podle islámského práva se dopustila smilstva, když se provdala za křesťana. Rok poté odmítla přijmout islám. To už byly súdánské úřady nekompromisní a ženu odsoudily k trestu smrti. To nejhorší ale mělo teprve přijít. Ishagová byla totiž těsně před porodem. „Když jsem byla ve vězení, jediné, na co jsem myslela, bylo mé dítě a to, jak ho přivedu na svět. Porodu ve vězení jsem se bála,“ prohlásila žena. 

Nuzné podmínky chartúmské věznice jsou to poslední místo na světě, kde by jakákoliv žena chtěla rodit. Meriam na výběr neměla. „Nakonec jsem rodila v řetězech. Ne v poutech, ale s nohama přivázanýma řetězy. Nemohla jsem ani roztáhnout nohy, takže mě ženy musely nadzvedávat ze stolu,“ konstatovala Ishagová. 

Porod nakonec zvládla a na svět přivedla na první pohled zcela zdravou dceru. Extrémní prostředí věznice se ale nakonec na dítěti podepsalo. Podle lékařů má holčička doživotní následky. „Mému děťátku se něco stalo. Teď ani nevím, jestli nebude v budoucnu potřebovat pomoct s chozením,“ podotkla Súdánka. 

Příběh Meriam vzbudil obrovský zájem lidí v zahraničí. Statisíce jich sepisovaly petice, politici zase tlačili na své súdánské kolegy, ochránci lidských práv se bouřili. Na svobodu jí chtěl pomoci snad každý. Súdán nakonec povolil a ženu pustil na svobodu. S manželem a dvěma dětmi chtěli okamžitě odjet do Spojených států a požádat o azyl.

Příběh ale stále nekončí. Na letišti je zatkla policie a Meriam opět putovala do vazby. „Byli jsme v odletové hale pro VIP, čekali jsme na odbavení. Najednou přišla skupina 10 nebo 15 policistů. Jeden z nich vzal všechny naše doklady,“ uvedla žena. 

Podle úřadů neměla v pořádku pas a víza. To ale vzápětí dementoval jak jihosúdánský velvyslanec, tak americká ambasáda. Ta údajně Meriam i s rodinou nakonec ubytovala. Do Ameriky by mohla zamířit už v příštích dnech.