Saúdská Arábie rozmístila kolem hranice s Irákem 30 000 vojáků

Bagdád/Rijád – Vzhledem k napjaté situaci v Iráku začala Saúdská Arábie posilovat svou bezpečnost. Podél hranice se severním sousedem rozmístila 30 000 vojáků, údajně proto, že se Iráčané z této oblasti stáhli. Informovala o tom televizní stanice Al-Arabíja. Irácký armádní mluvčí následně zprávu popřel, označil ji za lživou.

Televize uvedla, že obdržela videozáznam, na kterém je vidět asi 2 500 iráckých vojáků v pouštní oblasti východně od iráckého města Karbalá. Má jít právě o ty příslušníky bezpečnostních složek, kteří od hranic odešli. Irácká hranice se Sýrií a Saúdskou Arábií tak podle stanice zůstala zcela bez dozoru.

Jeden z místních iráckých důstojníků televizi sdělil, že jim bylo nařízeno pozice na hranicích opustit bez jakéhokoli odůvodnění. Jak nicméně poznamenala agentura Reuters, autenticita nahrávky nemohla být nezávisle ověřena.

„Jde o lživé zprávy, které mají za cíl ovlivnit morálku našeho lidu i našich hrdinných bojovníků,“ komentoval tvrzení saúdskoarabských médií irácký armádní mluvčí, generálporučík Kásim Atta. Jak dodal, hranice je „zcela v rukou“ irácké pohraniční stráže.

Saúdská Arábie s Irákem sdílí hranici dlouhou 800 kilometrů. Na její druhé straně obsadili radikálové z hnutí Islámský stát i další militanti během nedávné ofenzivy několik měst a obcí.

Místní státní tisková agentura SPA tlumočila prohlášení saúdskoarabského krále Abdalláha, který nařídil přijmout veškerá možná opatření, aby byla země chráněna před potenciálními „teroristickými hrozbami“.

Militantům, kteří v neděli vyhlásili v dobytých oblastech chalífát, se podařilo získat pod svou kontrolu právě významné území na hranicích mezi Irákem a Sýrií (čtěte víc). V úterý například padlo do jejich rukou klíčové syrské hraniční město Bukamal a v některých částech tak hranici mezi oběma státy prakticky zrušili. Vládní jednotky se snaží postup radikálů zastavit, v posledních dnech svádějí boje o město Tikrít.

Z Iráku a Sýrie se staly spojené nádoby. Islámský stát, který vyhlásili na dobytých územích radikálové, překypuje zbraněmi a lidmi ze všech koutů světa. „Jsou tu bratři z Bangladéše, Iráku, Kambodži, Austrálie, Británie. Neshromáždilo nás nic jiného, než snaha učinit Alláhovo slovo nejvyšším,“ prohlásil islamistický bojovník z Británie Abú Muthana Jemení. Tento muž symbolizuje hrozbu, kterou konflikt představuje pro západ. Na Twitteru zveřejnil fotku podomácku vyrobených náloží se vzkazem: Británie se bojí, že se vrátím s tím, co jsem se tu naučil.

Zajatí turečtí řidiči byli prý propuštěni

Poslední informace hovoří o tom, že radikálové z hnutí Islámský stát (původně Islámský stát v Iráku a Levantě čili ISIL) údajně propustili 32 tureckých řidičů kamionů, které zajali 9. června na severu Iráku. Zprávu přinesla turecká média. Místní představitelé ji zatím oficiálně nepotvrdili, turecké ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že ohledně řidičů došlo k „pozitivnímu vývoji“.

Bojovníci z ISIL zajali o dva dny později ještě 49 pracovníků tureckého konzulátu v iráckém Mosulu, mezi kterými byli nejen příslušníci vojenských speciálních jednotek, ale i diplomaté a děti. Jejich osud stále není znám.

Kromě Turků zadržují prý islamisté na severu země také indické občany. Indické úřady dnes oznámily, že povstalci z Islámského státu dnes zajali v Tikrítu, o nějž svádějí tvrdé boje s iráckými vládními vojsky, 46 indických zdravotních sester. Nutí je údajně k přesunu do jimi plně ovládané oblasti na severu Iráku a Sýrie. Islamisté prý již dva týdny drží také 40 stavebních dělníků původem z Indie. Jejich osud je podle tamních úřadů zatím nejasný.

Irácké úřady dnes podle agentury Reuters také zveřejnily odhad, podle něhož se na území pětimilionového hlavního města Bagdádu a v jeho bezprostředním okolí nachází asi 2 500 spících agentů, kteří prý pracují pro Islámský stát. Mají údajně za úkol zahájit v okamžiku případné ofenzivy islamistů útok na vládní složky zevnitř města. Většina z nich prý žije v sunnitských čtvrtích západního Bagdádu. Podle agentury Reuters chystají šíitské milice v blízké době velký zátah proti spícím agentům, což však vyvolává u sunnitských obyvatel města obavy z perzekuce i růstu sektářského násilí.

Irácký premiér Núrí Málikí včera nabídl amnestii místním kmenům, které se účastnily bojů proti vládě. Nesmí ale podle něj mít podíl na zabíjení. Nedávné vytvoření islámského státu přitom označil za hrozbu pro celý region. Vyjádřil rovněž naději, že místní politici překonají rozpory a v zemi brzy vznikne nová vláda (celá zpráva).