Hurikán Arthur zeslábl a míří na sever, zanechal tisíce lidí bez elektřiny

Miami (USA) - Na východě Spojených států udeřil hurikán Arthur. Podle dostupných informací zatím nezpůsobil větší škody ani zranění. Na východním pobřeží ale vyvolal záplavy a výpadky elektřiny. Posléze zeslábl a míří směrem na sever nad oceán. Meteorologové snížili hodnocení jeho síly z druhého stupně na první. V největší síle přitom dosahoval rychlosti až 160 kilometrů v hodině.

Podle Národního centra pro hurikány zesláblo proudění vzduchu v hurikánu z více než 160 na 144 kilometrů za hodinu a bude se dál zmírňovat. Původně tropická bouře Arthur během předchozího dne zesílila v první atlantský hurikán letošní sezony. Na cestě k turisty velice vyhledávaným plážím na jihovýchodě USA pak rychlost vichru v poryvech stoupla ze 120 na 160 kilometrů v hodině.

Na východním pobřeží zůstalo za Arthurem asi 22 tisíc domácností bez elektřiny. Zatím odnikud nepřišly zprávy o zraněných nebo rozsáhlejších škodách. Úřady také nařídily evakuaci ostrovů Hatteras a Ocracoke, kam se na prodloužený víkend sjelo na 200 tisíc lidí. Celkem se na plážích Severní a Jižní Karolíny během oslav Dne nezávislosti počítalo s půlmilionem turistů.

Martin Řezníček, zpravodaj ČT v USA:

Martin Řezníček, zpravodaj ČT v USA„V tuto chvíli se hurikán přesouvá na severovýchod, spíše nad oblast moře. Severní část Severní Karolíny je ale další možnou ohroženější oblastí. Očekává se, že k jihovýchodnímu cípu Kanady by měl Arthur dorazit v pátek večer nebo v noci z pátku na sobotu. Kanadské úřady už také vydaly varování před hurikánem nebo tropickou bouří.“


Podle meteoroložky ČT Taťány Míkové je nyní Arthur ve fázi svého nejlepšího rozkvětu. „Blíží se k pobřeží. Už zasáhl bariérové ostrovy a teď bude skutečně dorážet na pobřeží Severní Karolíny a bude postupovat podél pobřeží na sever. Do zítřejšího rána tak mohou i Kanaďané zaznamenat velice silný vítr,“ uvedla Míková ve Studiu ČT24. Hurikán je také rekordní ve své sezónní časnosti. Překonal totiž rekord z roku 1901, kdy Severní Karolínu první hurikán postihl 11. července.

Video První letošní hurikán se ukázal slabší než varování
video

První letošní hurikán se ukázal slabší než varování

/*json*/{"map":{"lat":32.248437270457075,"lng":-79.21011515625003,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/