Klid zbraní se nekoná. Izrael i Palestina snahy o příměří ignorují

Jeruzalém - Navzdory zprávám o možném vyhlášení příměří mezi palestinským radikálním hnutím Hamas a Izraelem dnes pokračovaly vzájemné útoky. Palestinci vypálili z Pásma Gazy přinejmenším 14 raket, izraelské dělostřelectvo střelbu podle agentury DPA opětovalo. V Jeruzalémě se po poledních modlitbách konal pohřeb palestinského chlapce, který byl unesen a zabit ve středu. Na několika místech došlo ke střetům mezi Palestinci a policisty.

Rodina sedmnáctiletého Muhammada abú Chudajra získala jeho mrtvé tělo krátce po poledních modlitbách. Tehdy už se před jejich domem ve východním Jeruzalémě shromáždily stovky lidí. Když tělo přivezla sanitka, nesli ho Palestinci nad hlavami přikryté palestinskou vlajkou. Další vlajky nesli v rukou a mávali jimi.  

Kvůli možným násilnostem nasadila izraelská policie do ulic Jeruzaléma stovky mužů. Rovněž omezila přístup muslimů k modlitbám na Chrámovou horu ve Starém městě. Do tamějších mešit smějí jen muži starší 50 let. Dnešní modlitby se konají u příležitosti prvního pátku v rámci nedávno zahájeného svátku ramadán.

Ke střetům s protestujícími Palestinci došlo hned po poledni na několika místech, jak ve východním Jeruzalémě, tak u Chrámové hory. Protestující házeli kameny, policisté proti nim použili ohlušující granáty i gumové projektily. Podle policie bylo zraněno přinejmenším 13 příslušníků izraelských ozbrojených složek, organizace Červený půlměsíc hlásí 30 zraněných Palestinců.

Střety Palestinců s policií
Zdroj: ČTK/ABACA/Ferensowicz Anna

Práva jednotlivců jsou posvátná - především právo na život, prohlásil izraelský premiér. Slíbil vyšetření vraždy mladého Palestince a potrestání viníků. „Postavíme před soud pachatele odpovědné za tento ohavný zločin, ať je to kdokoli,“ konstatoval Netanjahu.

Šimon Peres, izraelský prezident 

„Lidé, kteří jsou zapojeni do tohoto incidentu, si neuvědomují, k čemu to může vést - k dalšímu trápení i nebezpečí. Je čas, abychom se všichni začali ovládat a začali chápat jeden druhého. Všichni se musíme chovat jako lidé a snažit se o to, abychom společně žili v míru.“ 


I přes smířlivá slova Izrael posiluje bezpečnostní složky na hranicích s Pásmem Gazy. Právě odtud jen za včerejšek radikálové z hnutí Hamas odpálili na židovský stát nejméně čtyřicet raket. Dopadly mimo jiné i na město Sderot. „Musíme ukázat celému světu, že jsou pryč časy, kdy je možné zabít tři děti a svět mlčí,“ řekl jeden z obyvatel Sderotu. 

Izrael vypálil několik raket
Zdroj: ČTK/ZUMA/Abed Rahim Khatib

Izrael odpověděl leteckými útoky. Stále častěji se navíc mluví o pozemní operaci. Ta by ale mohla vyústit v krvavý konflikt. Izraelská strana tvrdí, že vojenské akce ukončí, pokud Hamas přestane s odpalováním raket.

Vše odstartovala brutální vražda tří židovských mladíků

V oblasti opět vzrostlo napětí po únosu tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu. Trojice chlapců, z nichž dvěma bylo 16 let a jednomu 19, zmizela 12. června večer, když stopovali mezi městy Hebron a Betlém na Západním břehu Jordánu. Tělo jednoho z nich objevili místní obyvatelé v pondělí odpoledne na poli nedaleko místa, kde zmizeli. Přivolaní vojáci pak našli i další dvě těla. Chlapci byli zastřeleni nejspíš bezprostředně po únosu.

Vražda vyvolala protesty. V Jeruzalémě vyšlo v uplynulých dnech do ulic i množství příznivců krajně pravicových skupin, kteří vykřikovali hesla jako Smrt Arabům. Izraelská vláda ze zabití chlapců obvinila příslušníky palestinského hnutí Hamas.

Video Přípravy Hamasu i Izraele na otevřený konflikt pokračují
video

Přípravy Hamasu i Izraele na otevřený konflikt pokračují