Německý tisk: Česko-bavorské vztahy se normalizují

Mnichov – Do bavorsko-českých vztahů se vrací normalita, píše německý tisk poté, co bavorský premiér Horst Seehofer navštívil v Praze svého českého protějška. Ke klidnému průběhu návštěvy podle nich přispělo i to, že na rozdíl od předchozích dvou oficiálních cest Seehofera do Prahy tentokrát v jeho delegaci chyběl zástupce sudetských Němců.

Podle deníku Die Welt neprovázelo nejnovější cestu žádné napětí. „Chce pragmatismus, žádné křečovité překonávání minulosti,“ napsal list o bavorském premiérovi. Připomněl, že jednání Seehofera s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou se zaměřilo především na aktuální témata jako železniční spojení mezi Českem a Bavorskem nebo boj proti šíření drog. „Ani Sobotka ani Seehofer se nechtěli zabývat minulostí,“ uvedl deník.

List Augsburger Allgemeine v souvislosti s návštěvou vyzdvihuje rozdíl mezi Seehoferem a jeho předchůdcem Edmundem Stoiberem. „Stoiber po 14 let v úřadu premiéra záměrně odmítal návštěvu Česka. Místo toho každý rok na sudetoněmeckém sjezdu útočil na pražskou vládu kvůli tomu, že nechtěla zrušit takzvané Benešovy dekrety,“ uvedl deník. Podle něj tím Stoiber zbytečně zatěžoval vztahy mezi Prahou a Mnichovem.

Podle listu Mittelbayerische Zeitung je otázka sudetských Němců, kteří byli na základě Benešových dekretů po druhé světové válce vysídleni z Československa a většina z nich se usadila v Bavorsku, stále citlivým tématem česko-bavorských vztahů. „Dokud ta nadměrná citlivost potrvá, nebude bohužel mezi Bavorskem a Českem vše v pořádku,“ napsal deník.

Horst Seehofer a Bohuslav Sobotka hovoří k novinářům
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Podle Mittelbayerische Zeitung je však zřejmé, že situace se stále pomalu zlepšuje. „Seehoferova současná pracovní návštěva Česka se tentokrát poprvé uskutečnila bez sudetoněmeckého doprovodu. I to je malý kousek nové normality ve vztazích,“ uzavřel deník.

Témata premiérů: Vlak do Mnichova i český pervitin

Oba premiéři spolu včera mluvili například o potřebě zlepšit vlakové spojení mezi Prahou, Mnichovem a Norimberkem. Seehofer v této souvislosti poznamenal, že ještě tento měsíc se sejde s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem a šéfem německých drah, a slíbil „podstatný pokrok“ v budování dopravního propojení mezi Bavorskem a východním sousedem.

Tématem jednání byl rovněž boj proti organizovanému zločinu, zejména ve výrobě a pašování drog, neboť Bavorsko v posledních letech trápí příliv pervitinu z Česka. Předsedové vlád hovořili i o záměru obou zemí uspořádat v letech 2016 až 2017 společnou zemskou výstavu, která připomene mnohasetleté soužití Čechů a Bavorů v regionu. Bavorsko zároveň ještě tento rok v Praze otevře své zastoupení.