Německo zadrželo „dvojího“ agenta – pracoval i pro USA

Berlín – Největší skandál kolem německo-americké špionáže v poválečných dějinách – tak se mluví o aktuálním zatčení údajného dvojího agenta. Ten měl podle listu Süddeutsche Zeitung pracovat zároveň pro Spolkovou zpravodajskou službu (BND) i Spojené státy. Zadržený už prý přiznal, že na objednávku USA prováděl špionážní činnost ve Spolkovém sněmu k aktivitám americké tajné služby NSA v Německu. Podle deníku Bild už měl agent domluvenu další schůzku s americkými zpravodajci na příští středu do Prahy.

O případu už byla informována také kancléřka Angela Merkelová. Agent BND byl údajně několikrát dotazován americkou tajnou službou a nejméně jednou Spojeným státům předal informace o činnosti německého vyšetřovacího výboru. „Pokud se zprávy potvrdí, pak nemůže stačit jen reakce právního charakteru, ale musí nastat politická reakce,“ řekla členka německého vyšetřovacího výboru Martina Rennerová z opoziční strany Levice. 

Podle informací deníku Bild agent středně vysokého postavení zcizil a uložil na USB flash paměť dohromady 218 tajných dokumentů BND. Flash disk a také počítač podezřelého vyšetřovatelé zabavili při domovní prohlídce. „Muž neměl přímý kontakt s vyšetřovacím výborem. Nebyl to vysoce postavený agent,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný politik a člen parlamentní kontrolní komise, která dohlíží na činnost německých zpravodajských služeb.

Podezřelý podle tohoto zdroje nabídl své služby Spojeným státům dobrovolně. Na třech setkáních s americkými zpravodajci v Rakousku agent podle Bildu dostal za předané dokumenty zaplaceno dohromady 25 tisíc eur (téměř 690 tisíc korun). Další schůzka byla domluvena na 9. července do Prahy. Mezi dokumenty, které prodal, údajně byly nejméně tři, které souvisely s činností vyšetřovacího výboru k NSA. Pokyny prý dostával přímo z velvyslanectví USA v Berlíně.

Podle německých médií se spekulovalo také o tom, zda podezřelý nepracoval pro ruskou tajnou službu. Úřady nevylučují, že uvedl lživé údaje, když hovořil o spolupráci s USA.

Jednání výboru Spolkového sněmu
Zdroj: ČTK/DPA

Jde o další výrazný škraloup v diplomatických vztazích mezi Německem a Spojenými státy. Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu byl ustaven poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden loni tisku vyzradil informace o rozsahu sledování komunikace americkými tajnými službami, což se prý nevyhnulo ani mobilu samotné Merkelové.

Před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu ve čtvrtek vypovídali dva bývalí pracovníci NSA Thomas Drake a William Binney. Ten řekl, že NSA zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace už několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 a od té doby se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě.