Vůdci povstalců přiznali ústup. Slavjansk ovládla armáda

Slavjansk – Po čtvrt roce proruským separatistům v ukrajinském Slavjansku zřejmě definitivně došly síly i munice. Většina povstalců z ukrajinského Slavjansku se po nočních bojích vzdala a opouští své základny. Potvrdil to zástupce separatistů a také dosazený slavjanský starosta Vladimir Pavlenko. Na příkaz prezidenta Petra Porošenka dnes armáda na slavjanské radnici vyvěsila ukrajinskou vlajku.

Video Ukrajinská vojska uspěla na severu fronty
video

Ukrajinská vojska uspěla na severu fronty

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko však upozornil, že operace ve městě pokračují. „Slavjansk je v obležení. Nyní pokračuje operace s cílem neutralizovat malé skupiny ukrývající se v budovách, v nichž žijí mírumilovní občané,“ citovala Lysenka odpoledne agentura AP.

Zástupce separatistů Andrej Purgin AP potvrdil, že povstalci odcházejí, a zároveň obvinil ukrajinskou armádu, že město přeměnila „v trosky“. Jeden z povstaleckých velitelů AP řekl, že jeho lidé se přeskupují do sousedního Kramatorsku. Podle jiného zdroje povstalci po nočních bojích opustili všechny kontrolní body. Některé budovy v centru údajně byly poničeny, ale většina města zůstala nedotčena. Odchod separatistů AFP dnes potvrdil i starosta Pavlenko.

Armádní jednotky prolomily obranu Slavjansku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitri Lovetsky

Ukrajinská média uvedla, že konvoj se separatisty a municí se ze Slavjansku vydal k nedalekému Kramatorsku. Avakov na Facebooku napsal, že uprchla „velká část“ povstaleckých bojovníků. „Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjansku, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali,“ napsal Avakov.

Podle zpravodaje ČRo ale větší část povstaleckého konvoje včetně obrněné techniky a tanků míří k Doněcku. „Pokud by všichni vrhli své síly právě do bojů v Doněcku, ta situace by mohla být velmi vážná a nepřehledná. Jde o milionové město, kde se separatisté mohou dostatečně ukrývat dny, možná týdny,“ uvedl Dorazín.

Jiní separatisté se snaží úspěch ukrajinské armády bagatelizovat. Proruský gubernátor Donbasu Pavel Gubarev dnes napsal, že jde jen o taktický ústup povstalců. „Obecně, Rusové ustupují pouze před rozhodující vítěznou bitvou,“ prohlásil Gubarev.

Ukrajinská armáda dál postupuje na východě země
Zdroj: ČTK/AP

Ruská agentura Interfax kromě toho informovala, že ukrajinské síly zničily sídlo separatistů ve městě Artěmivsk. „Ministr obrany“ povstalecké Doněcké lidové republiky Strelkov v pátečním rozhovoru s televizním serverem LifeNews v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk „do jednoho, nejvýše dvou týdnů“ padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne „ve prospěch nás, ruského lidu, který zde žije“.

V Luhansku boje pokračovaly, během noci jeden mrtvý

Operace ukrajinských sil proti proruským separatistům poblíž Luhansku na východě Ukrajiny si vyžádala jednoho mrtvého a 13 zraněných. Podle agentury ITAR-TASS dnes o pátečním útoku informovala tisková služba povstalecké Luhanské lidové republiky. Její „sebeobrana“ provedla protiútok. Dnes je situace ve městě údajně klidná.

V pátek bylo zraněno 13 lidí, včetně jedenáctiletého dítěte, při zvláštní operaci ukrajinské armády, informovali separatisté. „Všichni byli převezeni do nemocnice. V Bolšoj Věrgunce byl zničen dům, v němž žila rodina s mnoha malými dětmi. Ostřelování usmrtilo 22letého muže a zraněno bylo 11leté dítě,“ uvádí se v prohlášení.

Ukrajinské vládní síly tento týden zahájily ofenzivu proti separatistům poté, co nebyl znovu prodloužen klid zbraní, který trval dohromady deset dní. Ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že je ochoten se k příměří vrátit.