Německo-americký agent prý interní zdroje parlamentu nevyzradil

Berlín – Podle šéfa parlamentního vyšetřovacího výboru Patricka Sensburga prý odhalený dvojí agent zřejmě nevyzradil interní dokumenty výboru. V Německu byl ve středu zatčen agent Spolkové zpravodajské služby (BND), který údajně zároveň pracoval pro Spojené státy. Podle pátečních informací médií přitom muž vyzradil i informace týkající se činnosti samotného parlamentního výboru.

Sensburg, který je členem vládních křesťanských demokratů (CDU), však dnes rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že interní dokumenty výboru se ven nedostaly. „V tuto chvíli mohu říci, že nemám poznatky o tom, že by byly vyslíděny dokumenty samotného vyšetřovacího výboru,“ řekl Sensburg. „Věříme, že své interní dokumenty udržíme v bezpečí a že neproniknou ven,“ dodal. 

Mezi dokumenty, které jsou předmětem vyšetřování, jsou údajně pouze ty, které byly výboru poskytnuty. Podle agentury DPA ale jde zjevně o materiály BND, které nic nevypovídají o činnosti parlamentního výboru. V pátek přitom podle DPA na základě informací médií vznikl dojem, že 31letý agent dodával americkým tajným službám informace zevnitř výboru. Podle deníku Bild se k výboru vztahovaly tři z 218 dokumentů, které muž předal Američanům.

Pokyny podle německého tisku agent dostával přímo z velvyslanectví USA v Berlíně. Amerického velvyslance v Německu Johna Emersona si v pátek předvolalo k vysvětlení německé ministerstvo zahraničí. 

Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu byl letos ustaven kvůli informacím, které vypluly na povrch díky odhalením bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Ten novináře informoval o rozsáhlých monitorovacích programech zaměřených na telefonickou i elektronickou komunikaci milionů osob po celém světě. 

Bývalý pracovník NSA William Binney v té souvislosti tento týden před výborem Spolkového sněmu vypověděl, že NSA zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 a od té doby se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě.