K Japonsku míří tajfun desetiletí, má zasáhnout Okinawu a Kjúšú

Tokio - Japonský meteorologický ústav dnes vydal nejvyšší stupeň varování před tajfunem Neoguri, který se blíží k souostroví a který je označován za „bouři desetiletí“. Tajfun už teď doprovází vítr dosahující v nárazech síly až 260 kilometrů v hodině. V úterý ráno má zasáhnout japonský ostrov Okinawa a poté podle předpokladů zamíří na Kjúšú.

Nejvyšší stupeň varování vyhlašují úřady v případě nebezpečí ztrát na lidských životech a rozsáhlých materiálních škod. Varování se zatím týká ostrova Mijako, který patří do prefektury Okinawa. Ostrov s 55 000 obyvateli je pověstný krásnými písečnými plážemi a okolní moře jsou vyhledávaným cílem potápěčů.

Meteorologové uvedli, že před nárazem na pevninu supertajfun ještě zesílí. Varování nejvyššího stupně se proto zřejmě rozšíří i na další oblasti. Tajfun by ale neměl dosáhnout takové mohutnosti jako Haiyan, který loni na Filipínách zabil tisíce lidí.

Na pobřeží by mohly narážet vlny vysoké až 14 metrů

Úřady vyzvaly obyvatele Okinawy ke včasné evakuaci a přijetí opatření včetně toho, aby nevycházeli ven. Rybáři už vytáhli lodě na pevninu. Také americká armáda již v neděli začala preventivně evakuovat letadla ze své základny Kadena na Okinawě. Na pobřeží by mohly narážet vlny vysoké až 14 metrů a lze očekávat sesuvy půdy a další škody.

Na ostrově Okinawa nejsou žádné jaderné elektrárny. Jedna je ale na třetím největším japonském ostrově Kjúšú a jedna na sousedním ostrově Šikoku, na nějž by tajfun také mohl udeřit. Obě jsou odstavené v rámci současné japonské politiky přijaté po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011. Japonsko každý rok zasáhnou dva až čtyři tajfuny. Jejich výskyt v červenci je ale mimořádný.