Hamas vypálil na Izrael desítky raket, města vyhlásila stav ohrožení

Jeruzalém/Gaza - Na Izrael dopadlo přes osmdesát raket vypálených z Pásma Gazy. Některá města na jihu země vyhlásila stav ohrožení. Sirény se rozezvučely i u Tel Avivu. K útokům se hlásí Hamas. Izrael se připravuje na možné vyhrocení situace a povolal několik stovek rezerv. Napětí stoupá po vraždě tří židovských mladíků a jednoho Palestince. K jeho vraždě se už přiznali tři z šesti zadržených lidí. S odvoláním na policii to uvedl izraelský list Haarec.

Údajní židovští extremisté se prý zúčastnili i policejní rekonstrukce činu a od místa únosu chlapce ve východním Jeruzalémě zavedli policii do lesa, kde bylo tělo nalezeno. Policie nadále považuje za hlavní motiv vraždy pomstu za předchozí smrt tří Izraelců. Premiér Benjamin Netanjahu se dnes telefonicky spojil s rodinou šestnáctiletého Chudajra. Jeho vraždu označil za odporný zločin a rodičům slíbil, že viníci stanou před soudem.

Otec oběti však už dříve uvedl, že nevěří, že izraelské úřady pachatele skutečně potrestají. Požaduje prý také, aby Izrael zdemoloval jejich domy, stejně jako to učinil s obydlími mužů podezřelých z vraždy tří izraelských studentů.

Vraždu palestinského mladíka odsoudil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který doufá, že „nedávná série tragických událostí se nebude nadále stupňovat a že předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás budou spolupracovat a snažit se tak předejít další destabilizaci neklidného regionu.“

Vraždy náctiletých zvýšily napětí na Blízkém východě

Vražda tří izraelských mladíků a následné upálení mladého Palestince zvýšily napětí v oblasti. Z Pásma Gazy o víkendu zamířilo na izraelské území několik desítek raket, které ale podle všeho nezpůsobily větší škody. Při odvetných izraelských náletech od neděle zahynulo devět palestinských bojovníků. Rozkol kvůli postupu proti Hamasu vedl k ukončení úzké spolupráce izraelských vládních stran.

Napětí vyvolal únos izraelských teenagerů před necelým měsícem

Unesení židovští chlapciV oblasti vzrostlo napětí po únosu tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu: trojice chlapců, z nichž dvěma bylo 16 let a jednomu 19, zmizela 12. června večer, když stopovali mezi městy Hebron a Betlém na Západním břehu Jordánu. Tělo jednoho z nich později objevili místní obyvatelé na poli nedaleko místa, kde zmizeli. Přivolaní vojáci pak našli i další dvě těla. Chlapci byli zastřeleni nejspíš bezprostředně po únosu.


V neděli večer zabilo izraelské bezpilotní letadlo v okolí palestinského uprchlického tábora Búrajdž dva příslušníky ozbrojené skupiny. Podle izraelské armády útokem překazili Izraelci pokus o další raketový útok na svoje území. Hnutí Hamas dnes pohrozilo, že se za smrt svých bojovníků pomstí. „Nepřítel zaplatí ohromnou cenu,“ uvedl mluvčí organizace.

Kvůli „hlubokým rozporům“ v otázce dalšího postupu proti Hamasu dnes oznámil ministr zahraničí a předseda krajně pravicové strany Israel Bejtejnu (Izrael je náš domov; IB) Avigdor Lieberman rozchod se stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Konec úzké spolupráce v bloku, který vznikl před volbami v roce 2013, však prý neznamená konec vládní koalice. Ministři IB prý setrvají na svých postech. Lieberman v současné krizi požaduje tvrdší zásah proti hnutí Hamas v Pásmu Gazy.

Podle izraelského zpravodajského serveru Ynet armáda v Pásmu Gazy shazuje letáky, ve kterých vyzývá místní obyvatele, aby nepodporovali militantní radikály. „Lidé, kteří kopou tunely, jsou nebezpeční pro vás, vaše děti i váš majetek. Nebuďte k tomu lhostejní!“ stojí na letácích, které obsahují rovněž telefonní číslo, na které je možné podezřelou činnost teroristů nahlásit.