PODÍVEJTE SE: V Barceloně se prý málem srazila letadla

Barcelona - Na internetu se objevilo video, na němž je vidět sobotní incident z barcelonského letiště, kde se údajně málem srazila letadla. Záznam ukazuje, jak se snaží Boeing 767 ruské společnosti UTair přistát na El Pratu, musí se ale opět zvednout, protože na přistávací dráze se pohybuje argentinský Airbus A340. Letiště přitom tvrdí, že jsou podobné manévry normální a pasažérům žádné nebezpečí nehrozilo. Vzdálenost mezi letadly prý byla celý kilometr.

Španělský letecký úřad AENA oznámil, že komise již začala prošetřovat, co přesně se na letišti v Barceloně o uplynulé sobotě odehrálo a co bylo příčinou. Mluvčí AENA ale s odkazem na video dodal, že žádné nebezpečí nehrozilo.

Na videu je přitom vidět, jak se vzdálenost mezi ruským strojem a letounem na zemi rychle zmenšuje. Kapitán neváhá ani vteřinu a letadlo zase zvedá. „Takový manévr není žádná legrace. Jednou jsem to zažil v letadle přistávajícím na letišti LaGuardia. Byla to úplně stejná situace, zvednutí těsně před přistáním a cestující křičeli,“ podotkl letecký analytik Miles O'Brien.

David Soucie, bývalý inspektor letecké bezpečnosti

„Poslední, kdo tomu mohl zabránit, byla posádka letadla na zemi. Než vjede na ranvej, musí se podívat na oblohu, jestli se neblíží jiný stroj. Kontrolní věž ji pak má včas varovat a říct, ať zastaví.“


Ojedinělý incident? Ani náhodou

Podobné incidenty se v poslední době množí. Před několika dny se k sobě u Houstonu dostala dvě letadla blíž, než povolují pravidla provozu. „Potřebujeme se vyhnout. Dělejte, co potřebujete, pane. Jdeme níž, Delta 2344,“ zaznělo na záznamu komunikace.

V dubnu od sebe při startu z newyorského letiště JFK dělilo dva stroje jen 800 metrů. Ještě těsněji se kolizi vyhnula letadla v sousedním Newarku. Jedno startovalo, druhé přistávalo. Minula se přitom o pouhých 50 metrů.

Čísla amerického úřadu pro letectví přitom na klidu nepřidají. Jen za rok 2012 se k sobě letouny příliš přiblížily víc než čtyřtisíckrát. V 41 případech hrozilo vysoké riziko srážky. Kromě lidské nepozornosti to úřady vysvětlují stále hustším provozem a nedostatkem přistávacích ploch.