Já budu prezident, prohlásil afghánský exministr zahraničí Abdulláh

Kábul - Napětí v Afghánistánu po oznámení předběžných výsledků prezidentských voleb stoupá. Ve druhém kole podle volební komise vyhrál exministr financí Ašraf Ghaní, který získal 56 procent hlasů. Za vítěze hlasování se ale prohlásil jeho soupeř, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Krizi přiletí řešit i americký ministr zahraničí John Kerry, který pohrozil zastavením zahraniční pomoci Afghánistánu. Americký prezident Barack Obama již prý Abdulláhovi telefonoval a řekl mu, že očekává důkladné prověření všech údajných volebních manipulací.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people
Video Abdulláh Abdulláh se prohlásil afghánským prezidentem
video

Abdulláh Abdulláh se prohlásil afghánským prezidentem

Kdo se stane novou hlavou státu, se Afghánci dozvědí s konečnou platností až 22. července. Už teď ale stoupenci Ašrafa Ghaního oslavují. „Jsem tu, abych oslavil vítězství Ašrafa Ghaního, který se stane naším prezidentem,“ konstatoval Ghaního stoupenec Malik Abdulláh. 

Poražený kandidát, někdejší šéf diplomacie Abdulláh Abdulláh, ale s výsledky nesouhlasí a požaduje přepočítání hlasů. Tisícům svých podporovatelů oznámil, že vítězem voleb je on. „Vítězem tohoto kola voleb jsme bez jakýchkoli pochybností my. Jsme pyšní, respektujeme hlas lidu a jsme vítězi,“ řekl Abdulláh. 

Pro Ghaního tak ještě není nic jisté. „Nikdo nepochybuje o tom, že v afghánských volbách došlo k podvodu. Byl to chaos a organizovaný podvod, do něhož byla zapojena i nezávislá volební komise,“ uvedl Abdulláh. 

I volební komise si myslí, že nakonec může být všechno jinak. „Chtěl bych zopakovat, že se konečné výsledky mohou lišit. Obdrželi jsme velký počet stížností, které mohou ovlivnit a změnit předběžné výsledky,“ poznamenal Ahmad Júsuf Núristání. 

Přívrženci vyzývají Abdulláha k uchopení moci

Abdulláhovi přívrženci od svého vůdce žádali vytvoření paralelního kabinetu a jednostranné uchopení moci. Politik své příznivce vyzval k trpělivosti. Zároveň ale zdůraznil, že toto volání nelze ignorovat. „Ještě jednou vás žádám, abyste mi dali pár dnů na konzultace,“ vyzval politik. 
  
Obvinil přitom dosluhujícího prezidenta Hamída Karzaje z podpory manipulace ve prospěch jeho soka z prezidentských voleb Ghaního, což označil za „puč“ proti vůli lidu. Abdulláhovi příznivci dnes provolávali „smrt Karzajovi“ a roztrhali velký portrét dosavadního prezidenta, který nahradili podobiznou Abdulláha.

Afghánistán je závislý na penězích ze zahraničí

Přezkoumání hlasů požaduje také Washington. Americký prezident Obama pohrozil, že pokud se v povolebním Afghánistánu začne rozmáhat násilí ze strany stoupenců jakéhokoli kandidáta, Spojené státy ukončí svou finanční pomoc zemi. „Prezident dal jasně najevo…že očekáváme důkladné přezkoumání všech důvodných nařčení z podvodů, a že není ospravedlnění pro uchylování se k násilnostem či neústavním praktikám,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Americký šéf diplomacie John Kerry upozornil, že v povolebním Afghánistánu nebude žádné ospravedlnění pro jakékoliv násilí nebo mimoústavní kroky. 

Prezidentské volby přitom měly vejít do afghánských dějin jako první demokratické předání moci. Afghánistán je závislý na penězích ze zahraniční stejně jako na spojeneckých jednotkách. Jejich role ale pomalu končí. Američané chtějí do konce roku stáhnout deset tisíc svých vojáků. Zbytek má odejít do konce roku 2016. „Je čas obrátit stránku více než dekády, během níž se až příliš naší zahraniční politiky soustředilo na války v Afghánistánu a Iráku,“ prohlásil Obama v květnu.

Slavomír Horák, Analytik FSV UK:

„Údaje se různí, ale minimálně z tří čtvrtin je rozpočet Afghánistánu sanovaný ze zahraniční pomoci. Kdyby něco takového vypadlo, bude velmi komplikovaná jakákoliv příprava afghánské národní armády, afghánské policie. Čili to, co se vybudovalo za poslednich 13 let od roku 2001, tak by se mohlo velice rychle zhroutit.“


Pentagon slibuje, že za dva roky bude afghánská armáda v mnohem lepším stavu a připravená čelit Talibanu. V době, kdy válkou zničená a korupcí zmítaná země po volbách sklouzává do chaosu, je to ale velmi nejistá předpověď.