Exstarosta New Orleansu dostal za úplatky po Katrině deset let

New Orleans (USA) - Někdejší starosta New Orleansu Ray Nagin odešel od soudu s desetiletým trestem odnětí svobody za korupci. Podle rozsudku totiž při obnově města po ničivém hurikánu Katrina získal od stavebních firem na úplatcích 200 tisíc dolarů (přes čtyři miliony korun). Porota uznala Naginovu vinu již v únoru, trestní sazbu vynesl soud ale až nyní.

Bývalému starostovi původně hrozilo přes dvacet let vězení, soudkyně Ginger Berriganová ale vysvětlila, že se rozhodla pro nižší trest, který je „dostatečný a ne zbytečně vysoký“. Nagin byl usvědčen ve 20 z 21 bodů obžaloby, která se skládala mimo jiné z podvodů či daňových úniků.

Termín Naginova nástupu do vězení je stanoven na 8. září. Trest si odpyká ve federální káznici s minimální ostrahou ve městě Oakdale v centrální části Louisiany.

Řádění Katriny v roce 2005 odborníci považují za jednu z největších přírodních katastrof v dějinách USA. Zahynulo při ní na 1 800 lidí, hmotná škoda dosáhla stovky miliard dolarů. Při záplavách, které hurikán způsobil, se pod vodou ocitlo asi 80 procent New Orleansu.