Costa Concordia se příští týden vydá na šrotiště

Řím - Vrak obří výletní lodi Costa Concordia se za několik dní vydá na svou poslední cestu z místa havárie u italského ostrova Giglio do přístavu Janov, kde ho sešrotují. Přípravné práce budou zahájeny v pondělí a do pohybu se dá vrak v případě příznivého počasí 20. července.

Na vrak již byly připevněny všechny plovoucí kontejnery nutné pro nadcházející transport. Plavidlo totiž musí být kvůli efektivnějšímu převozu nadzvednuto o 12 metrů. Na posledních detailech před zahájením přepravy nyní pracuje 300 techniků.

Trasu dlouhou 280 kilometrů urazí plavidlo asi za 72 až 96 hodin, v cíli by tedy podle plánu mělo být 24. července. Zvlášť důležité jsou však pro akci povětrnostní podmínky, protože vrak neustojí vlny vyšší než 2,6 metru. 

Havarovanou výletní loď bude do cílového přístavu doprovázet deset plavidel. Dvě lodě budou vrak táhnout, dvě jiné lodě budou k dispozici pro případ nouze. Další plavidla budou připravena zasáhnout, pokud by došlo k nějaké události ohrožující životní prostředí. „Budu dohlížet jako policista na to, aby odtažení vraku Costa Concordia nepoškodilo životní prostředí,“ slíbil italský ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

Costa Concordia
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Před Costou Concordií popluje loď s mořskými biology, kteří mají zajistit, aby se příliš blízko ke konvoji nedostali delfíni. Costa Concordia bude totiž proplouvat i chráněným mořským územím mezi Sardinií a ligurským a toskánským pobřežím, které je známo hojným výskytem delfínů a dalších mořských tvorů.

Costa Concordia havarovala v noci z 13. na 14. ledna 2012 u ostrova Giglio v Tyrhénském moři, který je od břehů Itálie vzdálen jen 16 kilometrů. Plavidlo s více než 4 200 lidmi na palubě se příliš přiblížilo pevnině a po srážce s útesem začalo nabírat vodu. Při nehodě zemřelo 32 lidí. U soudu se za havárii zodpovídá kapitán lodi Francesco Schettino.

Podívejte se na zrychlené záběry napřímení vraku Costy Concordie: