Polským katolíkům už na nedělní mše nezbývá čas

Varšava - Polské katolické církvi během uplynulého desetiletí výrazně ubylo věřících na nedělních mších. „Poprvé od roku 1980 na nedělní mše chodilo méně než 40 procent věřících. Od roku 2003 polská církev přišla o skoro dva miliony věřících,“ napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza s odvoláním na církevní statistiky za uplynulý rok. Údaje pocházely z více než 10 000 farností.

„Znamená to, že každým rokem stále méně Poláků přichází na nedělní mše. V absolutních číslech od roku 2003 chodí do kostela o dva miliony méně Poláků, tedy nyní přichází více než deset milionů,“ uvedl kněz Wojciech Sadloń, který řídí církevní statistiky.

Jsou sice diecéze, kde je účast na nedělních mších nadále nadpoloviční, v okolí Tarnowa dosahuje dokonce 69 procent, ale celkově všude účast klesá a kupříkladu ve štětínské diecézi chodí na mši jen každý čtvrtý věřící.

Místo mše Poláci podle profesora teologie Tomasze Wielebského stále častěji dávají přednost trávení času s rodinou, četbě, televizi, procházkám, kinu, divadlu či sportu.

„Problém spočívá i v tom, že polské farnosti neskýtají možnosti společného trávení volného času v neděli,“ vysvětlil Wielebski. Dodal, že až dvě třetiny farníků by uvítaly, kdyby na faře fungovala kavárna či se hrála divadelní představení. Celkově však klesá povědomí o důležitosti nedělních mší. Trend by podle experta mohl pomoci zvrátit případný zákaz nedělního prodeje v polských obchodech.