Putin se pozdravil s Castrem i Ortegou, teď míří do Argentiny

Havana - Ruský prezident Vladimir Putin je na šestidenní návštěvě Latinské Ameriky. Již včera zavítal na Kubu, kde se sešel se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem i s jeho bratrem Fidelem. Rusko totiž před prezidentskou návštěvou odepsalo Kubě 90 procent z jejího obřího dluhu. Poté Putin pozměnil své plány a nečekaně navštívil Nikaraguu. Ještě dnes přiletět na návštěvu Argentiny.

Prezident Putin začal svou spanilou jízdu po kontinentě v zemi, kterou spojuje s Ruskem bohatá minulost a velké dluhy. S Raúlem Castrem tak debatovali hlavně o ekonomické spolupráci. „Já chci zdůraznit, že vytváříme nové podmínky pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. Proto jsme se rozhodli odpustit Kubě dluh z dob Sovětského svazu v hodnotě 35 miliard dolarů. Konkrétně odepíšeme 90 procent této částky,“ prohlásil Putin.

Moskva nabízí Kubě pomocnou ruku s průzkumem ropných ložisek

Kuba nebude muset splácet ani zbylých deset procent. Rusko je využije na investice do Kubánské ekonomiky. Moskva nabízí pomoc ruských firem při průzkumu ropných ložisek u kubánského pobřeží, při výstavbě velkého mezinárodního letiště nebo rozvoji zdravotnictví. „Co se týče oblasti mezinárodních vztahů, tak podporujeme současnou politiku síly a politické inteligence Sovětského svazu, tedy Ruska,“ uvedl Raúl Castro. Putin na Kubě ale nejednal jen o ekonomice. Setkal se s bývalým vůdcem Fidelem Castrem a vyslechl si slova podpory pro svou zahraniční politiku.

Podobné sympatie sbíral i u dalšího bývalého spojence sovětského svazu v Nicaragui. Putin svému protějšku Danieli Ortegovi přislíbil dodávky pšenice „k uspokojení nejnaléhavějších potřeb“ středoamerické země v nejbližší době. Oba prezidenti jednali také o rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass v Nikaragui.

  • Daniel Ortega, prezident Nicaraguy: „Podporujeme Ruské mírové iniciativy ve světě a především pak mírové vyřešení konfliktů ve vašem regionu.“

V Argentině, která je další zastávkou na Putinově cestě, ale prezidenta patrně nečekají jen slova chvály. Proti jeho návštěvě už protestovali gayové, kterým se nelíbí Putinova restriktivní politika vůči homosexuálům. V Brazílii, kam se ruský prezident přesune v neděli, čeká Vladimira Putina také finále světového fotbalového šampionátu.