Záchvat vzteku. Bílý dům žádá Berlín, aby špionáž neřešil přes média

Berlín - Bílý dům vyzval Německo, aby špionážní aféru řešilo interně a nikoliv přes média. Americký tisk i někteří politici reakci Berlína, který vyhostil zástupce amerických tajných služeb, považují za nepřiměřenou. Kancléřka Angela Merkelová v televizním rozhovoru uvedla, že nalomení důvěry mezi oběma zeměmi lituje, ale pochybuje, že by USA se špionážní činností v Německu přestaly.

Amerika vyzvala Německo, aby svůj hněv kvůli špionážní aféře veřejně neventilovala. „Všechny různice, které máme, se dají nejlépe řešit přes stávající interní kanály, a ne přes média,“ prohlásil v pátek mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Dodal, že prezident Barack Obama si váží spolupráce mezi německými a americkými tajnými službami.

The Wall Street Journal píše o „umělém rozhořčení“

Aféra se dvěma muži podezřelými ze špionáže pro Spojené státy německo-americké vztahy výrazně zasáhla. Už ve čtvrtek Berlín vyhostil šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu, což média označují za bezprecedentní krok. Bílý dům už ve čtvrtek zdůraznil naléhavou potřebu pokračovat v úzké a všestranné spolupráci obou zemí.

Americká média ostrou reakci Berlína kritizují. Deník The Wall Street Journal v pátečním komentáři psal o „umělém rozhořčení“. Německo podle listu dobře ví, že i spřátelené země navzájem provádí špionáž. List poukázal na skutečnost, že Německo má například s Ruskem a Íránem bližší vztahy než většina ostatních západních států. „USA musí těmto vztahům rozumět, a k tomu potřebuje tajné služby. USA by jednaly nezodpovědně, kdyby nesledovaly německé vládní úředníky,“ napsal The Wall Street Journal.

Předseda výboru pro tajné služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Rogers označil vyhoštění šéfa tajných služeb v Německu za „záchvat vzteku“ německé vlády. „To je něco, co bychom čekali od Rusů, Íránců a Severokorejců, a ne od Němců,“ řekl Rogers v pátek televizi CNN. Americké tajné služby prý dodaly německým informace, které mohly zachránit životy Němců. Vyhoštění zástupce CIA v Německu podle Rogerse neodpovídá „chování dospělého“. Zároveň Němcům vytkl, že íránské či ruské špiony tolerují.

Aféra ohrožuje dohodu o zóně volného obchodu

Německý ministr spravedlnosti Maas v rozhovoru s listem Kölner Stadt-Anzeiger naznačil, že aféra ohrožuje i chystanou dohodu o zóně volného obchodu mezi EU a USA. „Pro takovou dohodu potřebujeme minimální míru společenského souhlasu v Německu. A ten v tuto chvíli kvůli špionážní aféře vyprchává,“ varoval ministr.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Vláda kancléřky Merkelové podle deníku Bild vyzvala německé tajné služby, aby omezily spolupráci s americkými rozvědkami na minimum. Mluvčí vlády Steffen Seibert informaci nepotvrdil s odůvodněním, že se nemůže vyjadřovat k činnosti tajných služeb. Zdůraznil však, že spolupráce Německa se Spojenými státy je „nevyhnutelná“.

„Nežijeme již za doby studené války“

K aféře se Merkelová vyjádřila také v interview s televizní stanicí ZDF, které se bude vysílat v neděli. Podle agentury AFP uvedla, že lituje nalomení důvěry mezi Spojenými státy a Německem. Zároveň pochybuje, že by Spojené státy se špionážní činností v Německu přestaly. „Usilujeme o partnerskou spolupráci. K tomu patří také to, že se nebudeme navzájem tajně sledovat … Nežijeme již za doby studené války, kdy jeden nedůvěřuje druhému. Dnes jsme vystaveni zcela jiným hrozbám,“ uvedla.

V posledních týdnech byl v Německu zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby podezřelý z toho, že jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA. Již dříve německo-americké vztahy poškodila aféra kolem masového sledování americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani telefon kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.