Každý hlas se prověří. Ministr Kerry řeší sporné volby v Afghánistánu

Kábul - Každý hlas ze sporného druhého kola prezidentských voleb v Afghánistánu bude pod dohledem OSN prověřen. Podle agentury AP to po jednání s dosluhujícím afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a kandidáty Abdulláhem Abdulláhem i s Ašrafem Ghaním, kteří se oba prohlásili za vítěze, oznámil americký ministr zahraničí John Kerry.

„Každý hlas bude zkontrolován, všech osm milionů,“ uvedl Kerry. Dodal, že revize hlasovacích lístků se uskuteční pod dohledem OSN v Kábulu a že začne do 24 hodin. Podle Kerryho Abdulláh, Ghaní i Karzáí přislíbili, že budou výsledek revize respektovat.

Kvůli volebnímu auditu bude odložen termín uvedení nové afghánské hlavy státu do úřadu, který byl určen na 2. srpen. Původní termín oznámení konečných výsledků je stanoven na 22. července, kvůli kontrole bude zřejmě odložen.

USA hrozí ukončením pomoci

Předběžné výsledky druhého kola voleb z 14. června naznačují, že vítězem je bývalý činitel Světové banky Ghaní, což ale dosud favorizovaný Abdulláh, který vyhrál v prvním kole, odmítl uznat. Abdulláh tvrdí, že druhé kolo provázely volební podvody.

V pátek Kerry afghánské představitele varoval, že budoucnost této středoasijské země, která od koaličních vojáků přebírá kontrolu nad bezpečností, visí kvůli volebnímu sporu na vlásku. O den dříve pak pohrozil, že Spojené státy ukončí svou finanční a bezpečnostní pomoc Afghánistánu, pokud se kdokoli v zemi pokusí ilegálně převzít moc.

Kerry má dnes Afghánistán opustit a odletět do Vídně, kde se připojí ke svým kolegům z Británie, Francii a Německa k jednání o íránském jaderném programu.