Zemřela odpůrkyně Putina a disidentka Valerija Novodvorská

Moskva - Bývalá sovětská disidentka a známá bojovnice za lidská práva Valerija Novodvorská zemřela ve věku 64 let v nemocnici v Moskvě. Příčinou smrti bylo chronické onemocnění. V posledních letech kritizovala politiku Vladimira Putina.

Novodvorská byla aktivní disidentkou již od mládí. Poprvé byla zatčena v devatenácti letech v roce 1969, kdy v kremelském sjezdovém paláci protestovala proti sovětské invazi do tehdejšího Československa. Později byla jako mnoho dalších disidentů nuceně umístěna do psychiatrické léčebny s diagnózou schizofrenie.

I v současnosti byla Novodvorská výraznou opoziční političkou a odpůrkyní politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Kritizovala válku v Čečensku i fungování domácí politiky. „Byla vždy velmi statečná a nesmlouvavá kritička Putinova režimu, a to je její odkaz současné ruské politické opozici,“ říká rusista a překladatel Libor Dvořák.

„Patří opravdu k nejvýraznějším představitelkám ruské postsovětské liberální politiky. Stála u zrodu strany Demokratický svaz Ruska. Byla to vždy žena s nezávislými a odvážnými názory,“ doplňuje Dvořák. Demokratický svaz Ruska, organizaci blízkou anarchistům s radikálně liberálními postoji, sama vedla. Organizovala mimo jiné pochody proti fašismu nebo psala články pro časopis The New Time, ve kterých kritizovala politiku Kremlu.