Seržant propuštěný Talibanem je zpátky u armády, vyšetřování pokračuje

Washington - Americký seržant Bowe Bergdahl, jehož pět let zadržovali islamisté v Afghánistánu a který se v květnu dostal zpět do USA, se po ukončení léčby vrací do služby v armádě. Bude pracovat na velitelství Páté armády na základně Fort Sam Houston v San Antoniu. Podle Pentagonu má jít o závěrečnou fázi Begrdahlova „reintegračního procesu“, zároveň ale pokračuje vyšetřování okolností, za nichž seržant 30. června 2009 opustil své stanoviště v Afghánistánu a následně ho zajali bojovníci Talibanu.

Někteří z kolegů z afghánské mise tvrdí, že Bergdahl je dezertér, který opustil základnu a odešel k Talibanu. Vyčítají mu přitom, že ve snaze osvobodit ho zahynulo několik amerických vojáků. Bergdahl ale údajně po propuštění řekl, že byl mučen a držen v kleci.

Pokud vyšetřování dospěje k tomu, že seržant řádně plnil své povinnosti a padl do zajetí, bude mít nárok na více než 300 tisíc dolarů (přes šest milionů Kč) odškodného a na povýšení. Pakliže mu vyšetřovatelé prokážou dezerci, hrozí mu vojenský soud.

Taliban Bergdahla propustil 31. května výměnou za pět svých členů, kteří byli drženi na americké vojenské základně Guantánamo.