Newyorčané budou možná brzy moci plážovat přímo v srdci města

New York - Obyvatelé rozpáleného New Yorku se už možná brzy nebudou v létě muset trmácet ke vzdáleným plážím. Jedna má vyrůst přímo na řece Hudson v srdci metropole. Na projekt s názvem City Beach NYC vyhlásil rodák z Floridy Blayne Ross sbírku na internetu - zatím se vybrala pětina požadované částky. Plovoucí ráj by měl začít růst na řece Hudson už v roce 2016 - jako umělá písečná duna. „Viděli jsme, že je poptávka. O víkendu vždy lidi zaplní pobřežní promenádu,“ vysvětluje Ross.

Podle architekta Andrewa Kotchena je prvotním záměrem pokrýt pláž ve tvaru bramborového lupínku pískem, který bude propustný. Voda se tak přes písek bude filtrovat a může se použít znovu - třeba na splachování. Ekologicky šetrná pláž plánuje i recyklaci solární energie. Umělá duna bude skrývat taky několik podvodních pater s obchody, restauracemi a výstavními prostory.

Jestli se vzdálenost z centra New Yorku k pláži pod dohledem Sochy Svobody radikálně zkrátí, teď záleží na samotných Američanech - a hlavně na štědrosti jejich peněženek.