Hague už není šéfem britské diplomacie

Londýn - Britský ministr zahraničí William Hague s okamžitou platností odstoupil z funkce. Stalo se tak krátce poté, co ministr bez portfeje Kenneth Clarke v pondělí oznámil odchod z kabinetu Davida Camerona. Hagueova demise nebyla podle vládních zdrojů vynucená, ministr prý mohl britskou diplomacii nadále vést, pokud by si to přál. Očekává se, že premiér oznámí jméno nového ministra zahraničí v úterý v rámci obnovy svého kabinetu. Měl by jím být dosavadní ministr obrany Philip Hammond.

Změny ve vládě před nadcházejícími volbami v roce 2015 ohlásil Cameron již dříve. Svůj úřad v pondělí opustili i ministr pro policii Damian Green, ministr pro vysoké školství a vědu David Willetts a nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Dominic Grieve. Podle zdrojů z řad konzervativců chce ministerský předseda některé posty nabídnout ženám.

„Dnes večer po čtyřech letech ve funkci odcházím z postu ministra zahraničí, abych zastával post lídra v Dolní sněmovně,“ uvedl třiapadesátiletý Hague na Twitteru. Jako frakční šéf v této parlamentní komoře bude mít na starosti koordinaci vládních záležitostí se zákonodárným sborem. Také by měl pracovat na volební kampani Konzervativní strany v důležitých okrscích. Cameron na Twitteru Haguea za jeho dosavadní práci ocenil. „Jsem potěšen, že de facto zůstane mým politickým zástupcem, sehraje klíčovou roli ve volební kampani a stane se lídrem Dolní sněmovny,“ dodal premiér.

Hague dal několikrát na vědomí, že po volbách se chystá odejít do politického důchodu. Velký obdivovatel bývalé konzervativní premiérky Margaret Thatcherové je od roku 1989 poslancem parlamentu, v  roce 1992 se stal státním ministrem sociálního zabezpečení a od roku 1995 pracoval dva roky ve vládě jako ministr pro záležitosti Walesu. V letech 1997–2001 byl vůdcem Konzervativní strany, rezignoval po drtivé volební porážce. V letech 2005 až 2010 byl stínovým ministrem zahraničí, od května 2010 pak tuto funkci vykonával v Cameronově kabinetu. Je vedle Austena Chamberlaina jediným předsedou konzervativců, který se nikdy nestal premiérem.