Izrael souhlasil s příměřím, obě strany ale znovu útočí

Jeruzalém – Izraelská vláda ráno schválila příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas, které předložil Egypt. Mluvčí Hamasu vzápětí uvedl, že hnutí příměří odmítá, protože je pro něj nepřijatelné. Jeden z vysokých představitelů Hamasu se ale později nechal slyšet, že hnutí svou oficiální pozici ještě nezaujalo a o návrhu stále debatuje. I přesto bylo na Izrael od rána vypáleno na 50 raket, armáda proto po šesti hodinách klidu zbraní obnovila letecké údery na Pásmo Gazy. Přestřelky si dnes vyžádaly první civilní oběť na straně Izraele.

Rakety vypálené z Gazy začaly na izraelské území opět dopadat již asi hodinu po izraelském oznámení o schválení příměří. Nikdo nebyl zraněn. Nedlouho po poledni pak izraelský premiér vojákům nařídil obnovit letecké údery. „Izraelské jednotky opět útočí,“ potvrdila armádní mluvčí poté, co byly v Pásmu zasaženy nejméně dva cíle.

Šrapnel z palestinské rakety, která dopadla nedaleko hraničního přechodu Erez, večer smrtelně zranil 37letého Izraelce. Muž po převozu do nemocnice v jihoizraelském Aškelonu zemřel. Víc obětí na izraelské straně nebylo - hlavně díky protivzdušnému obrannému systému Iron Dome, který ještě ve vzduchu sestřelí devadesát procent z víc než osmi stovek raket z Gazy. Na palestinské straně si naopak cílené údery izraelského letectva vyžádaly za osm dní na dvě stovky mrtvých, podle OSN většinou civilistů.


Premiér Benjamin Netanjahu v poledne na tiskové konferenci označil egyptský návrh na příměří za příležitost, jak „demilitarizovat“ Pásmo Gazy. „Jestliže ale Hamas nepřijme návrh na příměří, což nyní vypadá, že tomu tak je, Izrael bude mít veškerou mezinárodní legitimitu k tomu, aby rozšířil vojenskou operaci s cílem dosáhnout požadovaného klidu zbraní,“ pohrozil šéf izraelské vlády.

Netanjahu odmítá ukončit operace proti militantům
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gali Tibbon

Podle egyptského návrhu měl klid zbraní začít dnes v 08:00 SELČ. Příměří bylo z izraelské strany schváleno jen minuty před tímto termínem. Izraelský kabinet jednal o navrhovaných podmínkách příměří od časného rána.

I když příměří začalo podle návrhu platit ráno, Egypt stanovil, že obě strany mají ještě 12 hodin na to, aby se dojednanými podmínkami začaly řídit, to znamená, že mají definitivně ukončit jakékoli vojenské akce do 20:00 SELČ. Mělo by rovněž dojít k otevření hraničních přechodů do Pásma Gazy za účelem zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by chtěl Egypt v Káhiře zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

„Příměří zatím odmítla ozbrojená část hnutí Hamas, politické hnutí by se mělo vyjádřit až dnes odpoledne. Pokud ale nebude s příměřím souhlasit ozbrojená složka Hamasu, budou z Gazy nadále létat rakety,“ uvedla ve vysílání ČT24 Irena Kalhousová z Institutu pro národní bezpečnostní studia.

Hamas odmítá současný návrh příměří hlavně kvůli absenci svých tří základních požadavků: otevření přechodu Rafáh s Egyptem, převedení peněz z Kataru do Pásma Gazy, aby mohl vyplatit mzdy svým zaměstnancům, a propuštění palestinských vězňů nedávno zadržených na Západním břehu.

Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás oznámil, že se ve středu v Káhiře setká s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a zástupci Ligy arabských států. Bude s nimi prý jednat o návrhu příměří.

/*json*/{"map":{"lat":29.62623424059734,"lng":34.0682937449219,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":29.54538515577376,"lng":34.86785888671875,"type":"","description":"Ejlat"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Raktety zasáhly i letovisko Ejlat

Dnes v noci vůbec poprvé během nynějšího konfliktu s hnutím Hamas dopadly na izraelské rudomořské přístavní město Ejlat, které je oblíbenou turistickou destinací s plážemi a hotelovými komplexy, tři rakety. Střely byly zřejmě vypáleny z Egypta. Jedna raketa dopadla na otevřené prostranství před Ejlatem, zbylé dvě město zasáhly. Zraněno bylo pět lidí, dalších deset osob lékaři ošetřili po prodělaném šoku, napsal list Haarec. 

Během noci podnikl Izrael nálety na 25 cílů v Pásmu Gazy, podle Palestinců při nich zemřelo pět lidí. Podle Palestinců při nich zemřelo pět lidí. Jak uvedla palestinská agentura Maan, celkový počet obětí na palestinské straně se tak vyšplhal na nejméně 192.

Video Konflikt v Gaze: Jak se žije lidem s raketami nad hlavou?
video

Konflikt v Gaze: Jak se žije lidem s raketami nad hlavou?