Irácká armáda útočí na Tikrít, poslanci prolomili parlamentní pat

Bagdád - Irácká armáda zahájila dnes ráno útok s cílem dobýt zpět město Tikrít, které je od 12. června v rukou sunnitských extremistů z hnutí Islámský stát. K prolomení patové situace dnes došlo v iráckém parlamentu. Od dubnových voleb se poslanci nemohli dohodnout na osobě nového předsedy parlamentu. Dnes jím zvolili sunnitského politika Sálima Džaburího.

Džaburí získal v 328členném parlamentu celkem 194 hlasů. Zvolení šéfa parlamentu je prvním krokem na cestě k vytvoření nové vlády.

Funkce předsedy parlamentu je jednou ze tří významných vůdčích pozic, které si v zemi mezi sebe dělí šíité, sunnité a Kurdové. Podle nepsaného pravidla má být prezidentem Kurd, zatímco vládě předsedá šíita a parlament vede sunnita.

Parlamentní volby se v Iráku konaly již na konci dubna, místní politici se ale doteď nebyli schopni na obsazení funkcí dohodnout. Zda je zvolení Džaburího součástí nějaké širší dohody ohledně obsazení pozic prezidenta a premiéra, není zatím jasné. Úkolem zákonodárců je nyní co nejdříve vybrat nového předsedu vlády, který by mohl začít účinněji bojovat s islamisty z organizace Islámský stát.

Armáda udeřila na Tikrít

Irácké jednotky se pohybovaly v okolí města, které leží na severu země asi 160 kilometrů od Bagdádu, již více než dva týdny. Před pár dny se jim podařilo dobýt vesnici Audža, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna vzdálené osm kilometrů od Tikrítu. Právě od této obce dnes zaútočily i na samotné město, tvrdé boje se údajně odehrávají zejména v jeho jižních částech. 

Radikálové z hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě) zahájili svou ofenzivu počátkem června a získali pod svou kontrolu severozápad Iráku a některé části Sýrie. Na konci června jejich mluvčí oznámil, že na dobytých územích vytvořili chalífát, v jehož čele stanul vůdce povstalců abú Bakr Bagdádí. Cílem povstalců je dobytí Bagdádu. 

Při sebevražedných útocích na vojenskou kolonu dnes zahynulo nedaleko Tikrítu přinejmenším pět lidí, v Bagdádu si atentát vyžádal 13 obětí.