Čína chce přestěhovat 100 milionů vesničanů do měst

Peking - Čína se připravuje na největší řízenou migraci v dějinách lidstva. Během příštích šesti let chce do měst přestěhovat sto milionů vesničanů. Důvody jsou ryze ekonomické - lidé ve městech víc utrácejí. Domácí spotřeba by tak vzrostla a povzbudila hospodářský růst, který dosud spoléhá hlavně na export a investice. A v současné době zpomaluje.

Zdroj: ČTK/Eye Ubiquitous/Hutchison/Trevor Page

V celé Číně vznikají nová města a jejich spojováním nové megalopole, které zabírají čím dál víc půdy. Do roku 2020 do nich chce čínská vláda přesídlit 100 milionů lidí z venkova. Ve městech by tak žilo celých 60 procent obyvatel. 

Podle sociologů je to plán ambiciózní, ale nikoli nerealizovatelný. Za předpokladu, že si úřady poradí s úkoly, které s ním přímo souvisejí. Noví obyvatelé budou potřebovat další školy a nemocnice, nákupní centra i rychlé připojení k internetu.

Peking počítá se sociálními reformami

Už nyní žije ve městech 54 procent Číňanů, z toho třetina bez evidence úřadů. Nemohou tak posílat děti do škol, nemají nárok na penzi ani na zdravotní péči. Nový systém omezení úplně nezruší, ale měl by zavést sociální reformy a usnadnit prodej a pronájem půdy, aby se zemědělci mohli poohlédnout po práci ve městech. Klíčová bude masivní investice do infrastruktury. Každé město s víc než 200 tisíci obyvateli dostane železnici a rychlostní silnici, půlmilionové město dokonce rychlodráhu. 

Splnění jednoho z nejambicióznějších plánů lidské migrace v historii by Číně mimo jiné přineslo 110 milionů nových pracovních míst. Jak realistický tento plán je, se ukáže během příštích šesti let. Náklady se odhadují na téměř 7 bilionů dolarů. 

O čínské urbanizaci se mluvilo v OSN
Zdroj: ČTK/ZUMA/Niu Xiaolei

O čínské urbanizaci se hovořilo v hlavním sídle OSN New Yorku 8. července, kde se konalo čínské fórum s názvem „Nové metody urbanizace – čínská opatření na trvalý rozvoj měst“. Předseda 68. shromáždění OSN John William Ashe uvedl, že je rád, že Čína sdílí své zkušenosti se světem. 

Nová strategie ovlivní celý svět, avizuje Čína

Zástupce generálního tajemníka OSN pro ekonomické a společenské záležitosti Wu Chung-po uvedl, že urbanizace v Číně bude mít dalekosáhlý dopad i mimo zemi. „Zkušenosti Číny představují důležitou lekci pro ostatní země, stejně tak Čína se může poučit z úspěchů a chyb jiných zemí,“ řekl.

Profesor Jeffrey Sachs, který je zvláštním poradcem generálního tajemníka OSN pro rozvojové cíle tisíciletí, pak dodal, že Čína je rozhodně „centrum městské civilizace“.

Urbanizace a organizované přesídlování nejsou v Číně novinkou. V minulosti ale často postrádaly logiku. Stavěla se nová města, aniž by se pamatovalo na veřejné služby i uplatnění obyvatel.