Izrael naplno obnovil bombardování Gazy, zemřelo 12 lidí

Jeruzalém - Izrael ráno naplno obnovil bombardování pásma Gazy. Letectvo se zaměřilo na sídla předních představitelů palestinského hnutí Hamas. Při náletech zemřelo nejméně 12 lidí. Židovský stát k náletům přistoupil poté, co včerejší raketový útok z Gazy nepřežil izraelský občan. Izrael dnes vyzval tisíce Palestinců, aby opustily své domovy ve východní a severní části Pásma. Hnutí Hamas oficiálně informovalo egyptské úřady, že odmítá příměří s Izraelem, které Káhira předložila. Izrael i přesto na čtvrtek ohlásil pětihodinové „humanitární příměří“.

Raketové útoky přišly den poté, co se nepodařilo pomocí dohody o příměří navržené Egyptem přesvědčit Hamas, aby ukončil bombardování Izraele. Hamas příměří odmítl a odpálil na Izrael přes 120 raket, jednostranné příměří ukončil i židovský stát. Izraelská armáda podnikla od půlnoci 75 úderů na cíle v Pásmu Gazy. Při bombardování byl  zničen dům jednoho z předáků Hamasu Mahmúda Zahara. Podle všeho se zde však Zahar nezdržuje. Při jednom z náletů zahynuly i čtyři děti.

Izrael taky Palestince vyzval, aby opustili své domovy. Izraelské letectvo shazovalo v oblasti, kde žije asi sto tisíc lidí, letáky a využilo i nahraných telefonických vzkazů. „Jestliže na výzvu nebudete reagovat, ohrozíte své životy a životy vaší rodiny,“ zní v nahrávce.

Naplnila se tak slova premiéra Benjamina Netanjahuja o tom, že hodlá přitvrdit. Po skoro dvou stovkách mrtvých Palestinců totiž rakety Hamasu včera poprvé zabily izraelského občana. „Rádi bychom to vyřešili diplomaticky, proto jsme přijali egyptský návrh na příměří. Hamas nám ale nedává jinou možnost než rozšířit a zesílit vojenskou akci,“ prohlásil Netanjahu.

Hamas označil návrhy příměří za nepřijatelné

Izrael přitom v prvních hodinách po vyhlášení klidu zbraní na Gazu skutečně neútočil. Hamas o diplomatickém řešení chvílí uvažoval, vzápětí ho ale označil jako nepřijatelné. „Prohlášení Izraele o jednostranném příměří pro nás nic neznamená. My nechceme příměří, ale konec bezpráví páchaného na Palestincích, především v Gaze,“ reagoval  mluvčí Hamasu Samí Abú Zuhrí.

Návrh na příměří přivítal i svět, který raketové útoky z Gazy odsoudil a vyzval Hamas, aby na klid zbraní přistoupil. Hamas dnes rovněž navrhl i podmínky svého příměří, desetiletého. „Šlo o řadu detailů týkajících se vojenské přítomnosti Izraele na hranici s Pásmem Gazy. Otázka je, zda bude Izrael ochoten tyto podmínky vyplnit,“ podotkl redaktor ČT Pavel Novotný. Hnutí Hamas rovněž navrhuje, aby se role vojáků, kteří budou hranici hlídat, zhostily jednotky OSN. To podle Novotného ale není příliš pravděpodobné.

Dnes pak mluvčí palestinského hnutí Samí abú Zuhrí oznámil, že Hamas oficiálně informoval egyptské úřady, že příměří s Izraelem odmítá. „Výsledkem diskuzí uvnitř hnutí je odmítnutí návrhu, a proto Hamas informoval tuto noc Egypt, že se omlouvá, že návrh nepřijímá,“ prohlásil Zuhrí.

Izrael dnes večer i přesto oznámil, že na čtvrtek plánuje jednostranně vyhlásit „humanitární příměří“. Podle BBC by měl pozastavit útoky na cíle v Pásmu Gazy od 9 do 14 hodin SELČ. Židovský stát tak prý údajně vyslyšel výzvu OSN.

Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás se v Káhiře setkal s jedním z představitelů Hamasu Músou abú Marzúkem. Řešili spolu údajně podmínky příměří. Ve čtvrtek by měl Abbás jednat také s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a zástupci Ligy arabských států. Z Káhiry se pak prý přesune do Ankary, kde se setká přímo s vůdcem hnutí Chálidem Mišálem.

Video Propaganda jako zbraň v Gaze
video

Propaganda jako zbraň v Gaze