Západ za podporu terorismu zaplatí, pohrozil Asad v inaugurační řeči

Damašek – „Brzy uvidíme, jak arabské, regionální a západní země, které podporovaly terorismus, zaplatí vysokou cenu,“ prohlásil ve své inaugurační řeči staronový syrský prezident Bašár Asad, který dnes složil slavnostní přísahu a stal se na dalších sedm let hlavou státu. Syrská opozice a její spojenci červnové prezidentské volby označili za frašku, protože Damašek je uspořádal bez ohledu na 170 tisíc obětí tříleté občanské války.

Slavnostní ceremonie se konala v prezidentském paláci v Damašku. Na záběrech syrské státní televize bylo vidět, jak Bašár Asad pokládá ruku na Korán a slibuje, že bude ctít ústavu své země. Ceremoniálu přihlíželo množství hostů z řad členů syrského parlamentu i muslimských a křesťanských duchovních.

„Budeme bojovat s terorismem, dokud neobnovíme bezpečnost po celé Sýrii,“ slíbil Asad a znovu nabídl „národní usmíření“ těm, kdo dobrovolně složí zbraně. Za teroristy označuje režim povstalce, kteří proti němu bojují.

Prezidentské volby se uskutečnily 3. června a Asad v nich získal údajně 88,7 procenta hlasů. Hlasování se konalo jen na některých místech, neuskutečnilo se v oblastech, kde se bojuje. Volby označila za nelegální i Evropská unie, Asadovi spojenci v čele s Ruskem a Íránem je považují za svobodné a spravedlivé.

Syrská krize začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Asada. Násilné potlačení prvních demonstrací pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Krveprolití vyhnalo z domovů více než tři miliony lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.

Boje mezi povstalci a vládními jednotkami v poslední době poněkud ustoupily do pozadí a na intenzitě nabývají zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů. V nich jsou úspěšní zejména radikálové z Islámského státu, kteří obsadili mnohá města i ropná pole na severozápadě Iráku a rovněž v Sýrii.

Portrét Bašára Asada v damašské nemocnici
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dusan Vranic