Proruští separatisté odmítají jednat o příměří

Kyjev – Dnešní plánovaná videokonference s proruskými separatisty na Ukrajině se nekonala. Podle kontaktní skupiny, složené ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), to svědčí o tom, že separatisté nejsou ochotni zapojit se do důležitých jednání o oboustranně uznávaném příměří.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Dzhavakhadze Zurab

Povstalci mezitím podle ukrajinských médií přešli do útoků na pozice ukrajinské armády u pohraničních přechodů s Ruskem. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Evropskou unii, aby na probíhajícím summitu v Bruselu zpřísnila sankce proti Rusku za podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Podle ministerstva obrany za posledních 24 hodin zahynulo jedenáct ukrajinských vojáků. K podpoře pozemních sil bylo opět povoláno letectvo, ve výzbroji povstalců se však prý objevil i ruský protiletadlový raketový systém Strela-10.

Publicista Jefim Fištejn pro ČT24:

„Zatímco zájem veřejnosti zjevně ochabuje a veřejnost je tak trochu unavená záplavou zpráv z Ukrajiny, situace na místě je vskutku tragická. Jednou spuštěný mechanismus války se prostě, jak se ukazuje, nedá zastavit – zvlášť když je válka přiživovaná z druhé strany hranic.“


V Luhanské oblasti jsou vojáci u obce a přechodu Izvaryne v kritické situaci, protože už čtvrtý den bojují v obklíčení a kvůli ustavičné palbě, vedené od ruských hranic z raketometů a děl, nemohou ani převézt raněné a padlé. Armáda se snaží obklíčené jednotky vyprostit. Rebelové oznámili, že dnes opět ovládli celou obec Marynivka, kde se nachází i pohraniční přechod s Ruskem, a obklíčili jednotku vládních sil. Útok vedli na tamní pozice Národní gardy od rána, zapojilo se do něj deset tanků, pět obrněných transportérů a asi 200 bojovníků. Ukrajinské zdroje zatím ztrátu Marynivky nepotvrdily.

Asi stovka příbuzných vojáků demonstruje před prezidentskou kanceláří v Kyjevě. Stěžují si jak na špatné podmínky vojáků, tak i na to, že se vzbouřenci prý válčí jen děti prostých Ukrajinců, a ne potomci hodnostářů.

Video Summit EU asi zpřísní sankce proti Rusku
video

Summit EU asi zpřísní sankce proti Rusku

Summit EU zřejmě zpřísní sankce proti Rusku

Vedoucí představitelé Evropské unie se chystají blokovat investice na ukrajinském poloostrově Krym, který anektovalo Rusko, a rozšířit sankce proti společnostem a organizacím podkopávajícím ukrajinskou svrchovanost. Vyplývá to z návrhu závěrů dnešního unijního summitu.

Unijní předáci mají také vyzvat Evropskou investiční banku (EIB) a Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (EBRD), aby nefinancovaly nové projekty státního sektoru v Rusku a nepůjčovaly na ně prostředky.

Po anexi Krymu a proruském povstání na východě Ukrajiny západní státy vydaly již několik sankčních rozhodnutí. Desítky ruských podnikatelů, politiků a novinářů a neméně prorusky orientovaných Ukrajinců se ocitly na černých seznamech USA a EU, což obnáší zákaz vstupu do zemí uvalujících sankce a zmrazení případných bankovních účtů.