Opuštěné letiště u Madridu je za pakatel, přesto ho nikdo nechce

Ciudad Real (Španělsko) - Španělům se nedaří najít kupce pro osiřelé letiště u města Ciudad Real. Stavba vehementně podporovaná tamními politiky sloužila jen krátce. Přestože ji teď správci nabízejí za zlomek pořizovací ceny, nikdo o ni nemá zájem. Lhůta k podání nabídek se proto musela znovu prodloužit.

Letiště je jeden z hlavních důvodů, proč zkrachovala kasa regionu Castilla-La Mancha. Její záchrana stála sedm miliard eur. Současná prodejní cena letiště 100 milionů eur je ve srovnání s tím úplně směšná. Zájemci se přesto nehrnou, a když už se nějaká společnost ozve, přijde se na to, že jeden z majitelů je pašerák drog.

Letiště připomíná plýtvání penězi v dobách, kdy Španělé neustále stavěli cokoli a zaměstnávali tím statisíce lidí. I proto mají dnes mimo jiné 52 letišť – často prodělečných - na 46 milionů obyvatel. Němcům, kterých je skoro dvakrát víc, jich přitom stačí 39.

O letiště spojené s Madridem rychlovlakem má teď kromě pašeráků zájem snad jedině bodláčí, které ho obrůstá ze všech stran, a králíci, kteří se beztrestně prohánějí po přistávací dráze. Po prázdném letišti se pohybují pouze tři muži. Ti jsou tu zároveň klienty, hosteskami i správci a umožňují přístup rychlým autům na přistávací dráhu. Natáčel se tu například rychlostní test pro pořad Top Gear a známá reklama, v níž Jean-Claude Van Damme dělá provaz mezi dvěma kamiony.

/*json*/{"map":{"lat":38.86418501751156,"lng":-3.973765675219736,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/