Berlínské divadlo zaplavila velká voda - bez dešťů a povodní

Berlín – Smutně kuriózní velká voda způsobila rozsáhlé škody v berlínském divadle Theater am Schiffbauerdamm. Tentokrát totiž nezasáhly nespoutané živly, ale samovolné spuštění protipožárního systému při opravách objektu, kde jsou od pondělí divadelní prázdniny. Tisíce litrů vody poničily jevištní techniku a dekorace divadla, které je mateřskou scénou slavného hereckého souboru Berliner Ensemble.

Divadlo oznámilo, že škody jdou do statisíců eur, a incident označilo za „skutečnou katastrofu“. Jeden z technických pracovníků divadla řekl, že více než 80 000 litrů vody v úterý zaplavilo dekorace, drahý klavír Steinway, červenou sametovou oponu z Třígrošové opery a provaziště. Poničena byla i zvuková technika a desítky reflektorů. Uchráněno zůstalo naopak hlediště, předscéna a další historické prostory. Divadlo je ale teď bez elektřiny, kterou si musí vyrábět nouzovými agregáty. Vyměnit se bude muset i celý - nyní již nefunkční - protipožární sytém. Ten se spustil v úterý během prací najaté firmy, když jeden z jejích pracovníků zapomněl zavřít dveře na jeviště a letící jiskra od úhlové brusky spustila poplašný systém.

Divadlo v prohlášení prosí „divadelní bohy“, aby umožnili zahájení nové sezony včetně premiéry nové inscenace Woyzeck, plánované na 6. září. Sezona začne 27. srpna, vedení divadla nicméně už nyní přiznává, že určitým omezením se nebude možné vyhnout.

/*json*/{"map":{"lat":52.52206235987271,"lng":13.385858711639433,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Berliner Ensemble (Berlínský soubor) založil v roce 1949 dramatik Bertolt Brecht. Umělecká společnost hrála zpočátku pohostinsky v divadle Deutsches Theater a od roku 1954 sídlí v budově Theater am Schiffbauerdamm.