Krátké příměří v Gaze skončilo, další je zatím v nedohlednu

Jeruzalém – Izrael popřel informace o dlouhodobějším příměří mezi Izraelem a hnutím Hamas, které mělo vstoupit v platnost v pátek ráno v Pásmu Gazy. Izraelské vedení nicméně podmínky příslušné dohody zkoumá, Palestinci se k ní zatím oficiálně nevyjádřili. Delegace obou stran v Káhiře dále jednají. Dnes bylo v Gaze vyhlášeno pětihodinové humanitární příměří, po jeho vypršení začaly odpoledne na území Izraele opět dopadat rakety; izraelské letectvo asi po hodině odpovědělo cílenými nálety.

Video V Gaze vyhlásili krátké příměří
video

V Gaze vyhlásili krátké příměří

„Zprávy o příměří jsou daleko od reality. Mluvil jsem s premiérem, ty informace se nezakládají na pravdě,“ uvedl izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Ministr průmyslu Naftali Bennett zase během své návštěvy jihu Izraele pohrozil rozšířením operace v Gaze.

V Gaze dnes platilo pětihodinové příměří

Počínaje devátou hodinou zastavil dnes Izrael palbu na Pásmo Gazy. Pětihodinové příměří prezentované jako „humanitární přestávka“ mělo umožnit civilnímu obyvatelstvu doplnění zásob vody a potravin na palestinském území. Palestinci nicméně příměří narušili minometným útokem. Tři granáty dopadly na izraelské území, nikoho ale nezranily. 

Izrael už v úterý přijal egyptský návrh na šestihodinové zastavení palby, ale Hamas příměří nerespektoval a boje byly obnoveny. Prezident USA Barack Obama ve středu v projevu v Bílém domě prohlásil, že USA využijí všech diplomatických prostředků, aby zastavení palby napomohly. Židovský stát nakonec vyhlásil pětihodinové příměří, se kterým po váhání souhlasil i Hamas.

Ještě ve středu izraelské letectvo bombardovalo v Gaze 150 blíže neupřesněných cílů. Podle Hamasu bylo poničeno třicet objektů. Počet Palestinců, které zabily izraelské útoky, se zvýšil na 222, dalších 1 670 jich bylo zraněno. Na straně židovského státu je jedna civilní oběť.

Dnes také Izraelci odrazili pokus třinácti ozbrojenců z Hamasu proniknout na izraelské území z Pásma Gazy podzemním tunelem. Podle mluvčího izraelské armády udeřilo na skupinu útočníků izraelské vojenské letadlo. Nejméně jeden ozbrojenec přišel o život a zbytek se dal tunelem opět na ústup. Izraelci zaznamenali průnik Palestinců asi 250 metrů od hraniční čáry. Při incidentu nepřišel o život žádný Izraelec.

Organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) dnes oznámila, že objevila ve škole v Gaze, kterou spravuje, schovaných asi 20 raket. UNRWA incident ostře odsoudila, stejně tak i skupinu, která tam rakety ukryla. Označila ho za porušení mezinárodního práva. Izraelci své útoky v Gaze brání s tím, že míří na vojenské objekty či domy představitelů Hamasu. A obvinili radikály právě z toho, že schovávají zbraně v civilních objektech a civilisty tak používají jako „živé štíty“.