Sestřelený stroj byl ve výšce 10 km, kam dosáhnou jen moderní rakety

Doněck – Letadlo typu Boeing 777, které bylo sestřeleno na ukrajinsko-ruské hranici, letělo ve výšce zhruba deseti kilometrů. To je běžná letová výška tohoto typu letounů, které se mnohdy pohybují ve výšce až 13 km. Sestřelit letadlo letící v desetikilometrové výšce zvládnou jen moderní raketové systémy, podle agentury Interfax bylo letadlo zasaženo raketou BUK typu země-vzduch. Tou disponuje jak ukrajinská, tak i ruská armáda.

Sestřelit letadlo, které letí v desetikilometrové výšce, zvládnou jen vyspělé raketové systémy. V zemích bývalé Varšavské smlouvy jsou asi nejrozšířenější protiletadlové komplety Kub nebo modernější BUK. Ta má podle verze dostřel do výšky přes dvacet kilometrů.

Systém BUK je dnes ve výzbroji řady států v postsovětském prostoru, nejmodernějšími verzemi disponuje ruská armáda, pro kterou se stále vyvíjí. Disponují jím ale také ukrajinské ozbrojené síly.

Mobilní protiletadlový systém 9K37 BUK (Severoatlantická aliance používá označení SA-11 Gadfly, neboli Ovád) zařadila sovětská armáda do výzbroje v roce 1979, později prošel dalším vývojem a vylepšením. Navázal na starší komplet 2K12 KUB, přezdívaný kvůli typickému vypouštěcímu zařízení s trojicí raket a své účinnosti „tři prsty smrti“.

Celý protiletadlový systém se skládá z několika pásových vozidel - velitelského vozu, vozidla vybaveného radiolokátorem a dvou druhů mobilních odpalovacích zařízení. Pásové mobilní odpalovací zařízení vybavené radarem přitom dokáže fungovat i nezávisle. Každý odpalovací komplet je vybaven čtveřicí raket s poloaktivním radarovým řízením, které jsou dlouhé zhruba 5,5 metru a váží přibližně 700 kilogramů. Dosahují čtyřnásobku rychlosti zvuku a jejich dolet a dostup se liší podle verze. Nejmodernější střely dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 50 kilometrů a letící 25 kilometrů vysoko.

Boeing 777 sestřelený na Ukrajině
Zdroj: Planespotters.net

Boeing 777: jedno z nejbezpečnějších letadel, ale stejný typ jako MH370

Na ukrajinsko-ruských hranicích sestřelené letadlo bylo typu Boeing 777, který patří k největším dopravním letounům na světě. Stejného typu ale bylo i malajsijské letadlo, které v březnu zmizelo v Indickém oceánu. Letadlo, které se běžně pohybuje ve výšce 10,5 až 13 kilometrů nad zemí, letělo po na trase Amsterodam-Kuala Lumpur.

Boeing 777 je dvoumotorové dopravní letadlo schopné přepravit 305–550 pasažérů, dolet letadla je v závislosti na verzi 10 000–17 000 kilometrů. Boeing 777 patří mezi nejbezpečnější typy letadel. Databáze leteckých nehod obsahuje pouhých deset záznamů, z nichž tři jsou únosy letadla. V jednom případě došlo k úmrtí, když uhořel technik, který neopatrností při doplňování paliva způsobil požár, tři oběti zahynuly při nehodě v San Francisku v roce 2013 a celkem 239 osob pravděpodobně zahynulo při havárii letu MH370, jehož trosky dodnes nebyly objeveny.

Na Ukrajině se zřítil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě, z nichž nikdo nepřežil. Úřad ukrajinského prezidenta odmítl, že by měla pád letadla na svědomí ukrajinská armáda. Sestřelení letadla odmítají i separatisté. Stroj se zřítil poblíž Doněcka, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.